Nasze projekty
fot. Wojciech Łączyński

Sacroklimaty. Najmłodsze sanktuaria w Polsce

Mogłoby się wydawać, że skoro sanktuarium, to musi być stare i zabytkowe, albo wielkie i pełne przepychu. Okazuje się, że niekoniecznie. Poznajcie jedne z najmłodszych sanktuariów w Polsce. Żyjący Kościół wciąż odnajduje wiarę przy cudownych obrazach, które prowadzą drogi zwyczajnych dni u boku Maryi.

Reklama

Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia (Warszawa)

Sanktuarium powstałe przy kościele rektorskim Świętego Ducha, gdzie początek miało dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą, jest odpowiedzią na prośbę generała Zakonu Paulinów. Miejsce to poświęcone jest szczególnej modlitwie za osoby dotknięte syndromem postaborcyjnym, dzieci nienarodzone, o dobre decyzje rodziców, a także polityków i lekarzy. Kościół, z którego co roku wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę teraz jeszcze mocniej staje się polem działań w obronie życia. Sanktuarium jest też miejscem ekspiacji za grzechy przeciwko życiu. (Zdjęcie główne).

Sanktuarium Matki Bożej Dębskiej, Wychowawczyni i Opiekunki

Reklama

Jesienią zeszłego roku w odnowionym kościele Najświętszej Maryi Panny zostało ustanowione sanktuarium Matki Bożej Dębskiej. W świątyni znajduje się obraz namalowany ok. 1450 r., który od początku XVI w. był otaczany czcią w miejscowej kaplicy. Wizerunek Madonny ze szczygłem znany jest jako słynący łaskami. Wiele świadectw otrzymanych łask i cudów za wstawiennictwem Matki Bożej Dębskiej sprawiły, że w 1601 r. ówczesny arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Stanisław Karnkowski uznał obraz za cudowny. To wydarzenie miało wpływ na rozwój kultu maryjnego w tym miejscu. Do dziś można podziwiać tu liczne wota pozostawione przez pątników jako wyraz wdzięczności za otrzymane łaski. 

Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej – Patronki Nowej Ewangelizacji (Lublin)

Skupione wokół cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia sanktuarium powstało przy parafii Matki Bożej Różańcowej, która w 1993 roku została ustanowiona na nowo wzniesionym osiedlu Widok. W tym miejscu kilka lat wcześniej mieściły się sektory dla wiernych uczestniczących w spotkaniu z Janem Pawłem II. Obraz Maryi został namalowany około połowy XVI wieku i w okolicy roku 1606 trafił do Latyczowa, gdzie przez lata zasłynął wieloma cudami. Wizerunek Maryi do wioski przywieźli bracia dominikanie, którzy otrzymali go od Klemensa XVIII jako błogosławieństwo na pracę misyjną. Choć sanktuarium jest nowe, wśród wielu dziękczynień zostało też złożone świadectwo uzdrowienia noworodka z ciężkiej choroby nowotworowej. 

Reklama

Sanktuarium Matki Pocieszenia – Pani Małopłockiej

W tym przypadku można powiedzieć, że w jednym miejscu spotkały się pustka terytorialna i wielka cześć obrazu z kilkusetletnią tradycją. Obraz Matki Bożej Pocieszycielki został namalowany w Rzymie w roku 1738 i jest wzorowany na rzymskim obrazie Salus Populi Romani. Najbardziej znanym cudem za wstawiennictwem Matki Pocieszenia jest wskrzeszenie zmarłego dziecka w roku 1897. Dziś Maryja również daje znaki swojej cudownej opieki. W roku 2019 zostało odnotowane dwa uzdrowienia na ciele: ustąpienie nowotworu krtani oraz dziwnych dolegliwości żołądka. Uroczystość podniesienia do rangi sanktuarium kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku miała miejsce 2 maja bieżącego roku.

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Skwierzynie

Reklama

Również w tym roku, 24 maja, zostało otwarte siódme sanktuarium w województwie lubuskim – Matki Boskiej Klewańskiej Patronki Kresowian. W kościele pw. św. Mikołaja w Skwierzynie znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny na Klewaniu. Według Siergieja Kalibirdy, książę Kazimierz Florian Czartoryski przywiózł go z Rzymu w 1642 roku. Cuda za wstawiennictwem obrazu gromadziły w kościele wielu wiernych, co podczas II wojny światowej i w czasie komunizmu bardzo nie podobało się władzom, przez co cenny wizerunek Maryi długo był ukrywany. Przy sanktuarium działają Centrum Pamięci o Kresowiakach oraz ekumeniczne centrum wsparcia dla żołnierzy z misji.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę