Nasze projekty
fot. www.wotum1920.pl

Sacroklimaty. Sanktuarium w Radzyminie – Wotum za 1920

W Radzyminie powstaje Sanktuarium Jana Pawła II będące wotum wdzięczności za obronę Polski podczas Bitwy Warszawskiej, czyli tak zwany Cud nad Wisłą. Dziś, równo 100 lat po tym wydarzeniu i w 100. urodziny Karola Wojtyły budowniczy pragną, by świątynia została poświęcona i mogła gromadzić kolejnych wiernych.

Reklama

Określenie “Cud nad Wisłą” zostało wprowadzone przez przeciwników Piłsudskiego, którzy zwycięstwo przypisywali Opatrzności. Objawienie Maryi, przed którą uciekali bolszewicy to nie jedyna ingerencja Boża podczas dni walki. Wiadomo też, że wojska sowieckie do łączności z centralą w Mińsku posiadały dwie radiostacje, a kiedy jedną z nich przejęli kaliscy ułani przestrojono nadajnik i zaczęto nadawać fragmenty Pisma Świętego, by zakłócić łączność wroga. Nazwana przez Edwarda D’Abernona osiemnasta decydująca bitwa świata obroniła zdobytą dwa lata wcześniej niepodległość i zatrzymała w tamtym czasie napływ komunizmu do zachodniej Europy. Niewiele mówi się o tym, że w Radzyminie można znaleźć też małą kapliczkę na tzw. Zjawieniu, przed którą leżąc krzyżem po bitwie miał modlić się z dziękczynieniem generał Haller. Kapliczka stoi tam od roku 1926, na miejscu trzech wcześniej zniszczonych i też jest votum dziękczynnym za zwycięstwo. 

O budowę sanktuarium w Radzyminie, w miejscu skąd rozpościera się widok na pamiętające bitwę pola, mieszkańcy i władze miasta zabiegali podobnie jak o odwiedziny Papieża, które udały się podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 roku. Na zawsze będzie to to miejscem historczynym, pełne patriotycznych i chrześcijańskich symboli. Pod możliwą dzięki ofiarom darczyńców budowę został wmurowany kamień węgielny dokładnie w drugą rocznicę papieskich odwiedzin, 13 czerwca 2001. W roku 2009 uzyskano pozwolenie na budowę, 13 maja 2011, kilka dni po beatyfikacji, ogłoszono powstanie kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II, a niewiele później sprowadzono też relikwie błogosławionego. Tak wielkie przedsięwzięcie i jego realizacji jest kolejnym dowodem na to, że Radzymiskie pola są miejscem pielgrzymowania oraz gorliwej wiary Polaków w Bożą pomoc. Dotychczas (przed otwarciem kościoła głównego) Sanktuarium działa w formie niewielkiej kaplicy, gdzie są zanoszone modlitwy przez wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II.


WIĘCEJ O SANKTUARIUM NA WWW.WOTUM1920.PL

Reklama

Do zakończenia budowy wciąż brakuje części środków. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie “Ostatni etap, który pozwoli na zakończenie niezbędnych prac budowlanych został wyceniony na 805.000 zł, co pozwoli zakończyć prace przy dolnym dachu, opłacić resztę prac przy tynkach, zainstalować ogrzewanie, drzwi, balustrady (wymagane w projekcie budowlanym), drzwi zewnętrzne i docieplić stropy kościoła.To olbrzymia kwota, ale ufamy, że znajdą się Darczyńcy, którzy pomogą dokończyć budowę tego wotum narodu.”

Przed sanktuarium ma też stanąć figura Matki Bożej Łaskawej, na pamiątkę objawienia się walczącym i uratowanie Polski. Jej uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbędzie się 16 sierpnia. Napisali o niej na swojej stronie twórcy sanktuarium:

Zaszczytem jest dla nas to, że przy sanktuarium stanie figura Matki Bożej Łaskawej, która w kluczowym momencie Bitwy Warszawskiej objawiła się walczącym, a jej obecność tak przeraziła bolszewików, że ugięli się pod polskim natarciem.

Reklama

Wciąż ważnym jest, by pamiętać o przełomowych momentach w życiu narodu i uczyć o nich kolejne pokolenia. Powstające w Radzyminie sanktuarium niewątpliwie będzie miejscem zarówno modlitwy jak i edukacji.

Osoby, które nie będą mogły przyjechać do Radzymina, mogą uczestniczyć w Mszy Św. dziękczynnej i poświeceniu figury Matki Bożej Łaskawej za pośrednictwem transmisji:

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę