fot. Jakub Hałun / wikimedia commons

Sacroklimaty. Najstarsze polskie sanktuaria

W naszym kraju można spotkać nawet 1000-letnie sanktuaria. Wiążą się z nimi niezwykłe legendy.

Reklama

Przeprośna Górka

Historia, która zaczyna się pośrodku puszczy w 1076 i trwa do dziś. Wtedy na dębie biednemu pasterzowi objawiła się Matka Boża z Dzieciątkiem i tak rozpoczął się kult maryjny w tym miejscu. Pielgrzymi, którzy trafiają do wybudowanego w 1111 r. kościoła najczęściej są tam przy okazji inscenizacji Misterium Męki Pańskiej, drugiego pod względem rozmachu i rozpoznawalności po tym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Obok dębu, na którym miała objawić się Maryja woda w pobliskim źródle nabrała mocy uzdrawiającej i to właśnie po nią pielgrzymują do Górki tysiące pątników i pielgrzy­mów.

Święta Lipka

Zwana ”Częstochową Północy” bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny swój początek wiąże z legendą o więźniu, który miał od Maryi otrzymać polecenie wyrzeźbienia figurki w drewnie i kilka dni później znaleźć się na wolności. Wracając do domu zostawił figurkę na jednej z przydrożnych lip i w od tamtego czasu zaczęła słynąć cudami. Pielgrzymowanie wielu ludzi sprawiło, że wybudowano tam najpierw kapliczkę. Kiedy w 1524 roku nadeszła reformacja, kapliczkę zburzono, a figurkę utopiono w jeziorze. Nie zatrzymało to jednak wiary miejscowych i pielgrzymów. Dzięki opiece jezuitów postawiono kościół z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej, która dziś jest czczona jako Matka Jedności Chrześcijan. Aż do dziś bazylikę odwiedzają także ewangelicy.

fot. Alfista33 / wikimedia commons

Sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu

Na otrzymanej od męża Bolesława Wstydliwego ziemi sądeckiej późniejsza św. Kinga ufundowała klasztor sióstr klarysek. Po odrzuceniu bogactwa i godności książęcych, żyjąc w białym małżeństwie oddała się pracy na rzecz ubogich. Według legend to ona sprowadziła do Polski górników i obfitość soli. Kiedy zmarła za jej wstawiennictwem zaczęto wypraszać cuda, co przyczyniło się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego oraz budowę sanktuarium, ponieważ do jej grobu przybywały tłumy pątników. Święta Kinga miała też kazać wykopać źródełko z uzdrawiającą wodą, które można odwiedzać w posiadłości klarysek do dziś. 

Reklama
Reklama

Święty Krzyż

Obok Przeprośnej Górki uznawany jest za najstarsze miejsce kultu chrześcijańskiego w Polsce. Wiadomo z podań, że w tamtym miejscu istniało wcześniej sanktuarium pogańskie, a od XII wieku stało się siedzibą benedyktynów. Legend o znalezieniu się w kościele na wzgórzu relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest kilka, jedną z nich jest ta o węgierskim królewiczu św. Emeryku, który za ocalenie życia w puszczy miał ofiarować coś najcenniejszego i były to właśnie relikwie Krzyża Świętego. Władysław Jagiełło uczynił z ośrodka klasztornego główny ośrodek intelektualny i kulturalny w Polsce, a dzisiaj opiekę nad sanktuarium sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. 

Sanktuarium Przenajdroższej Krwi Chrystusa w Bisztynku

Jak na najstarsze sanktuaria przystało, również bisztyńskie swój początek wiąże z legendą o zwątpieniu kapłana podczas konsekracji, kiedy to z podniesionej Hostii spadły na ołtarz krople krwi. Jako, że świadkiem zdarzenia był ówczesny biskup warmiński wieść o cudzie szybko rozprzestrzeniła się po okolicy i do kościoła w Bisztynku zaczęli przybywać pielgrzymi. We wnętrzu kościoła znajdują się też cenne dzieła malarskiej, a otaczający świątynie posągowi Święci mają zejść z postumentów dopiero wtedy, gdy w kościele zgromadzą się wszyscy parafianie. Póki co wszyscy wciąż na miejscu.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę