Nasze projekty
Fot. Wikipedia

Co warto zwiedzić w Lizbonie? Krótki przewodnik

Lizbona to magiczne miejsce, które łączy w sobie historię, kulturę, piękne krajobrazy i niezwykłą atmosferę! Stolica Portugalii zachwyca swoją różnorodną architekturą, od urokliwych średniowiecznych zaułków po majestatyczne kościoły, pałace i klasztory. Poznaj je!

Reklama

Lizbona to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych Europy. Stolica Portugalii to nie tylko miasto pełne historii ale także bogate w zabytki, które odzwierciedlają głęboko zakorzenioną tradycję katolicką. Poznaj 5 najpopularniejszych miejsc w Lizbonie, które warto zobaczyć!

ZOBACZ: Lizbona – miasto św. Antoniego

Katedra Sé

Gdy zobaczycie dwie charakterystyczne wieżyczki wznoszące się nad panoramą miasta, bez wątpienia będzie to najstarszy kościół w Lizbonie – Katedra Najświętszej Maryi Panny. Został on zbudowany w 1150 roku w stylu romańskim i upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Dawniej w tym miejscu znajdował się główny mauretański meczet.

Reklama
Katedra Najświętszej Maryi Panny | Fot. Wikipedia

Bazylika Estrela

To wspaniały przykład barokowej architektury i jedno z najważniejszych miejsc katolickiego kultu w Lizbonie. Nazywana jest także Królewską Bazyliką i Bazyliką Najświętszego Serca Jezusowego. Została zbudowana w XVIII wieku przez króla Jana V jako wotum wdzięczności za urodzenie jego syna i następcy tronu. Wnętrze bazyliki jest niezwykle imponujące, z bogato zdobionymi ołtarzami, malowidłami, marmurowymi posadzkami i złotymi rzeźbami.

Fot. Scalleja/Wikipedia

CZYTAJ: ŚDM Lizbona 2023 [PROGRAM]

Klasztor Hieronimitów

W tym przepięknym obiekcie imponującym swoją architekturą znajduje się m.in. grób Vasco da Gamy. Budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. została ogłoszona jednym z Siedmiu Cudów Portugalii! To wspaniały przykład manuelińskiej architektury i jeden z najważniejszych zabytków Portugalii. Został zbudowany na początku XVI wieku jako wotum za powodzenie portugalskich odkryć geograficznych. Wnętrze klasztoru to prawdziwe arcydzieło, ze szczególnym uwzględnieniem Kaplicy Świętego Hieronima.

Reklama
Fot. Heartshade/Wikipedia

Sanktuarium Chrystusa Króla z niezwykłą figurą

To monumentalne sanktuarium jest poświęcone Najświętszemu Sercu Jezusa i znajduje się na wzgórzu Cristo Rei, z którego rozciąga się niesamowity widok na Lizbonę i rzekę Tag. Pomysł budowy tego miejsca powstał jako wdzięczność za uniknięcie udziału w II wojnie światowej, ale ostatecznie zostało ono ukończone w 1959 roku. Dziś jest ważnym miejscem pielgrzymkowym i przyciąga turystów z całego świata.

Fot. Wikipedia

Kościół św. Antoniego

To tutaj, w Lizbonie, urodził się św. Antoni. Na całym świecie znany jest jako Antoni z Padwy, a tylko i zawsze w Portugalii – jako Antoni z Lizbony. Kościół św. Antoniego zgodnie z tradycją został zbudowany na miejscu, gdzie urodził się święty, w 1195 roku. Kościół został sklasyfikowany jako Pomnik Narodowy.

Widok na kościół św. Antoniego, w tle katedra | Fot. Wikipedia

Reklama

wikipedia.pl, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę