Nasze projekty

Polska trasa rowerowa uznana za jedną z najciekawszych w Europie!

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to ponad 2000 km zupełnie wyjątkowej trasy. Szlak ten został uznany przez Brytyjski „ The Guardian” za jeden z pięciu najciekawszych europejskich celów podróży w duchu zrównoważonego rozwoju.

Zdjęcie ilustracyjne | Fot. Benjamin Balázs/Unsplash

Brytyjski portal docenił polski szlak rowerowy za trasę przebiegającą w okolicy atrakcji przyrodniczych, takich jak Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy czy rezerwat Kadzielnia. Zwrócono także uwagę na imponującą ilość ikonicznych zabytków, takich jak zamek Krzyżtopór w Ujeździe czy drewniane cerkwie w Podkarpackiem.

Obok polskiego Green Velo w rankingu wyjątkowych miejsc „The Guardian” znalazła się słoweńska trasa rowerowa „Green Wellness Route”, berlińskie ekologiczne hotele, restauracje i zabytki, brytyjski „Festiwal chodzenia” oraz punkt obserwacji ptaków w hiszpańskim Extremadura.

Czym jest Green Velo?

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo prowadzi przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Szlak w większości zawiera nowe drogi rowerowe i przebudowane drogi gruntowe. Na szlaku wprowadzono także szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo rowerzystów. Na turystów czekają także Miejsca Przyjazne Rowerzystom czyli rekomendowane obiekty (noclegowe, gastronomiczne, usługowe) świadczące usługi dedykowane turystom rowerowym.

Reklama

To, co w zdecydowany sposób podkreśla wyjątkowość szlaku to przyroda i niezwykłe zabytki, wokół których wiedzie trasa Green Velo. Szlak przecina bowiem tereny parków narodowych: Biebrzańskiego, Białowieskiego, Narwiańskiego, Roztoczańskiego.

Nie tylko malownicza przyroda, ale także… niezwykłe kościoły i obiekty sakralne!

Wśród zabytków znajdziemy także wiele niezwykłych kościołów i obiektów sakralnych! Na trasie znajdują się m.in. katedra we Fromborku, kompleks klasztorny w Supraślu, a także nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej.

Spośród całej trasy można wybrać mniejsze odcinki, ułożone według trudności czy tematów. I tak wśród nich znajdziemy szlak św. Katarzyny, którego trasa prowadzi do centrum wsi Święta Katarzyna. Zobaczyć tam można istniejący od XV wieku zespół klasztorny bernardynek, a także drewnianą kapliczkę św. Franciszka z cudownym źródełkiem przy drodze na Łysicę, Muzeum Skamieniałości i Minerałów oraz kapliczkę Żeromskiego na cmentarzu.

Reklama

Wybierając zielony szlak rowerowy wokół Opatowa mamy szansę nie tylko poznać dzieje miasta liczące ponad 700 lat, ale także odwiedzić romańską kolegiatę pw. św. Marcina, klasztor bernardynów i sławne Podziemia Opatowskie.

Interesujący może być także szlak „Śladami Czterech Kultur”, który wiedzie Doliną Sanu między Krzeszowem a Kuryłówką. Szlak rozpoczyna się w małym miasteczku Krzeszów, w którym znajduje się drewniany, trzynawowy kościół, pochodzący z lat 1727-1728, odnowiony w wieku XIX. W Krzeszowie zachował się do dziś kirkut, czyli żydowski cmentarz. Te dwa zabytki to pamiątki dwóch pierwszych z czterech kultur, po których oprowadza nas szlak. Prowadzi on dalej z Krzeszowa do wsi Bystre. Tu, na tzw. Komarowej Górze bije, uważane za cudowne, źródełko „Zjawienie”. Warto zjechać ze szlaku, aby zobaczyć to miejsce. Na skraju lasu, we wsi Kulno, znajduje się kolejny, ciekawy obiekt na szlaku. Jest to zabytkowa, prawosławna cerkiew. Z Kulna niedaleko już do gminnej wsi Kuryłówka, w której kończy się szlak. Można tu zobaczyć kolejną świątynię, tym razem należącą do czwartego wyznania – cerkiew unicką, czyli grekokatolicką.

Wszystkie propozycje szlaków oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej szlaku „Green Velo”.

Reklama

rp.pl, greenvelo.pl, zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę