Nasze projekty
Fot. wroclaw.pl

Wyprosić dar słów pełnych miłości. Matka Boża Języka Polskiego

W Henrykowie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Języka Polskiego oraz cysterski klasztor. Matka Boża została nazwana tym tytułem ze względu na Księgę henrykowską, w której zapisano pierwsze zdanie w języku polskim.

Reklama

Pierwsze polskie zdanie

Kult Matki Bożej Królowej Świata istnieje w Henrykowie od XVI w. Znajdująca się w kościele klasztornym figura Matki Bożej została ukoronowana 3 sierpnia 1952 roku przez opat szczyrzyckiego, o. Benedykta. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na Księgę henrykowską, która jest jednym z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego.

Słynna Księga henrykowska powstała jako zapis dóbr klasztornych ojców cystersów – zawiera opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru w Henrykowie. W zapiskach z 1270 roku znajduje się zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, w wyniku transkrypcji można je zapisać jako: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj. Księga przechowywana jest w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, a w klasztorze w Henrykowie znajduje się jej faksymile.

Fragment Księgi henrykowskej, w której zapisano pierwsze zdanie w języku polskim | Fot. Wikipedia

Modlitwa o dar pięknej polszczyzny

Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela, obecnie bazylika mniejsza pełniąca funkcję kościoła parafialnego, jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem opactwa. Bardzo pięknym obiektem kościoła są barokowe stalle. Do Matki Bożej Języka Polskiego modlić się można w bocznym ołtarzu bazyliki – tam znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej także Królową Świata.

Reklama

To właśnie w tym miejscu, u stóp Matki Języka Polskiego warto uprosić sobie dar pięknej polszczyzny i słów pełnych miłości. Jak podkreśla przewodnik cysterskiego klasztoru Dawid Kutaj, do Matki Bożej warto zwrócić się szczególnie w czasie… egzaminów. Myślę, że szczególnie zainteresowani powinni być choćby maturzyści. Język polski na egzaminie dojrzałości nikogo nie minie – mówi dla portalu kosciol.wiara.pl. Klęcznik pod figurą stoi przygotowany!

Opactwo cystersów w Henrykowie | Fot. Fallaner/Wikipedia

cystersi.pl,wikipedia,kosciol.wiara.pl,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę