Nasze projekty
Fot. Wilfred Hdez/Flickr

„Chrystus z Otchłani”, czyli niezwykła figura umieszczona na… dnie morza

"Chrystus z Otchłani" to statua z brązu wykonana przez Guido Galletti'ego, która znajduje się na dnie Morza Śródziemnego. Jak się tam znalazła?

Reklama

Upamiętnić przyjaciela

Posąg przedstawia Chrystusa, który błogosławi z otwartymi ramionami jako znak pokoju, a jego wzrok skierowany jest ku powierzchni. Figura Chrystusa została umieszczona na dnie Morza Śródziemnego, aby uhonorować Dario Gonzatta – pierwszego Włocha, który użył sprzętu do nurkowania. Gonzatti przygotował pierwsze prototypy tlenowego aparatu oddechowego (ARO) opartego na tym samym respiratorze używanym przez Marynarkę Wojenną, testując je osobiście.

Dario zginął podczas nurkowania w 1947 roku, co skłoniło jego przyjaciela Duilio Marcante do umieszczenia posągu na dnie zatoki w San Fruttuoso i tym samym upamiętnienia tragicznie zmarłego przyjaciela. Posąg został umieszczony 17 metrów pod poziomem morza w sierpniu 1954 roku, i stoi tam po dziś dzień.

Podwodne… procesje

Co roku, w ostatnią sobotę lipca w zatoce odbywa się uroczystość ku czci poległych na morzu oraz tych, którzy poświęcili swoje życie morzu. W tym dniu organizowana jest procesja, podczas której pod podwodną statuą składany jest wieniec. Jak łatwo się domyślić, biorą w niej udział jedynie nurkowie. Procesja ma na celu uczczenie patrona nurków i żeglarzy, którym jest właśnie „Chrystus z Otchłani”.

Reklama
Fot.  Francesca KIX D’Errico/Wikipedia

„Chrystus z Otchłani” w innych miejscach świata

Podobne posągi były w późniejszych latach umieszczane zarówno pod wodą, jak i nad ziemią na całym świecie. Pierwsza z kopii posągu znajduje się w Key Largo na Florydzie. 25 sierpnia 1965 r. została zanurzona na głębokość 7,5 m w pobliżu Dry Rocks w Parku Stanowym Rafy Koralowej Johna Pennekampa. Statua waży 260 kg, a betonowa podstawa, na której jest zamocowana, około 9 ton.

Kolejną kopię znajdziemy w zatoce Molinere niedaleko Saint Georges (Grenada). To prezent od marynarki wojennej Genui po uratowaniu załogi włoskiego statku MV Bianca C. , który został zniszczony przez pożar w porcie St. Georges.

Figura znajduje się także w zatoce św. Pawła na Malcie, niedaleko wyspy Comino. Jest to 3-metrowa replika Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro, upamiętniająca przybycie Papieża Jana Pawła II na wyspę. Kopię posągu można zobaczyć w kościele San Fruttuoso in Monza.

Reklama

miejsca.org,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę