Nasze projekty
fot. Unsplash

Chrystus Odkupiciel. Tego nie wiedzieliście o figurze z Rio!

Wszyscy doskonale znamy figurę Chrystusa z rozpostartymi ramionami z umiejscowioną na wzgórzu Corcovado. Tak naprawdę ponad brazylijskim karnawałem, pomnik Jezusa Chrystusa jest najważniejszym symbolem nie tylko Rio, ale całej Brazylii. Przypomina on mieszkańcom i odwiedzającym, że Chrystus jest Zbawicielem całego świata.

Reklama

Pomysł na powstanie pomnika wziął się z pobożności mieszkańców Rio de Janeiro. Granitowa góra Corcovado świeciła pustkami, a dzięki figurze Chrystusa, każdego dnia przypomina obywatelom i zwiedzającym, że Jezus Chrystus jest naszym Zbawicielem. 

Historia figury sięga 1921 r., kiedy to rozpoczęła się zbiórka na budowę pomnika, by uczcić 100 rocznicę niepodległości Brazylii. Ale właściwie projekt budowy rzeźby w Rio de Janeiro istniał już od 1850 roku, bowiem ksiądz Pedro Maria Boss zwrócił się do królowej Elżbiety o fundusze na realizację swojego pomysłu. Ostatecznie nie udało się, a do inicjatywy księdza powrócono po kilkudziesięciu latach. 

Do końca nie było wiadomo, jaki symbol chrześcijański stanie na wzgórzu Corcovado. Mowa była o krzyżu, postaci Boga z kulą ziemską w dłoni, a ostatecznie zwyciężył projekt autorstwa Hektora da Silvy. Przedstawia on Jezusa Chrystusa z rozpostartymi ramionami, które obejmują miasto. Co ciekawe, pomnik owszem, został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta, ale jego współtwórcą był francuski rzeźbiarz – Paul Landowski, który miał polskie pochodzenie.Ponadto był synem powstańca styczniowego. Natomiast głowę figury zaprojektował rumuński artysta, Gheorghe Leonida. 

Reklama

Mimo, że pomysł od początku powstał w Rio de Janeiro, jego realizacja zaś miała miejsce we Francji, a następnie została przewieziona do Brazylii. Zanim umieszczono ją na szczycie góry Corcovado, nastąpiło odsłonięcie pomnika – miało to miejsce dokładnie 90 lat temu, 12 października 1931 r. A teraz… mała dawka ciekawostek o Chrystusie Odkupicielu z Rio de Janeiro!

fot. Unsplash

Tego nie wiedzieliście o figurze z Rio! 

Figura Chrystusa Odkupiciela mierzy aż 30 m. wysokości i stoi na 8-metrowym cokole. Granitowa góra, na której umieszczono posąd ma aż 740 metrów! Statua w całości waży około 1145 ton. Sama głowa – 35 ton, a każda dłoń – 9 ton. 

Reklama

Figura Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro jest najwyższą tego typu budowlą na całym świecie. Jej całkowita wysokość wynosi 38 metrów (włącznie z podestem). Tuż za nią na liście rankingowej widnieje Figura Chrystusa z Peru, która mierzy 37 metrów (z czego sama figura ma 22 metry), a na trzecim miejscu plasuje się polska statua ze Świebodzina, która ma dokładnie 36 metrów (z czego 33 metry mierzy figura). Ostatnie doniesienia wskazują, że są plany wybudowania figury, która będzie jeszcze wyższa od tej w Rio i będzie mierzyła aż 43 metry! Powstanie ona w mieście Encantado i ma ona przedstawiać nie Chrystusa Odkupiciela, a Chrystusa Opiekuna. 

Figura Chrystusa Odkupiciela ma ramiona rozpostarte szeroko w geście obejmującym tętniące życiem miasto Rio de Janeiro. Figura miała być nie tylko wyrazem radości i dumy ze stulecia niepodległości Brazylii, ale także wyrazem boskiego współczucia. W ramionach Chrystusa każdy Brazylijczyk odnajdzie spokój i szczęście. 

Cud świata

W 2007 r. oficjalnie uznano, że figura Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro zostanie uznana za jeden z Siedmiu Cudów Świata tuż obok rzymskiego koloseum, Machu Picchu, Tadż Mahal, czy Muru Chińskiego. Stało się to za sprawą milionów osób, które głosowały w plebiscycie. Na tytuł statua zasłużyła przede wszystkim swoim rozmiarem i wyjątkowym położeniem – na granitowej górze. Ale przede wszystkim najważniejsze okazało się znaczenie, jakie odgrywa ona dla Brazylijczyków i katolików z całego świata. 

Reklama

kw/ciekawostki, aleteia, nawakacje/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę