Nasze projekty

Pojadą rowerami do Lizbony na ŚDM. Do pokonania będą mieli ponad trzy tysiące kilometrów

Młodzież wyruszy na rowerach 10 lipca, do Lizbony planują dotrzeć 1 sierpnia. "Nie mamy po drodze ani jednego zorganizowanego noclegu, jedziemy „na wiarę”" - mówi ks. Tomasz Maniura OMI z Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku pod Częstochową, który organizuje wyjazd na Światowe Dni Młodzieży.

fot. Pablo Vallejo/unsplash.com

Namioty, śpiwory, narzędzia, ubrania, butle gazowe, każdy wozi ok. 20 kg na bagażniku – mówi ks. Tomasz Maniura. Tak jeżdżę już od 17 lat. W taki sposób podróżowałem po Syberii, Maroku, w Jerozolimie – dodaje.

Młodzież wyruszy na rowerach 10 lipca. Do przejechania będzie 3,5 tys. kilometrów, średnio dziennie ok. 180 km, do Lizbony planują dotrzeć 1 sierpnia. Będziemy jechać krajobrazowo, przez Bawarię, Alpy, Lazurowe Wybrzeże i Pireneje, czyli następujące państwa: Czechy, Niemcy, Włochy, Lichtenstein, Szwajcarię, Monako, Hiszpanię i Portugalię – wymienia kapłan.

Mimo, że na trasie będą spore przewyższenia, trzeba będzie pokonać Alpy i Pireneje, ks. Tomasz nie obawia się trudności, jego grupa to w większości doświadczeni rowerzyści. Do corocznie organizowanych wypraw rowerowych, dołącza mniej więcej połowa nowych uczestników, ale drugą połową stanowią „weterani”. W tym roku do Lizbony wyruszy ok. 30 osób, chłopcy i dziewczęta, przeważnie studenci.

Reklama

„Największą trudnością jest umiejętność bycia w grupie”

Gór się nie boimy. Razem z młodzieżą przejechałem na rowerze Alpy cztery razy, Pireneje, góry Ural, cały Kaukaz w Armenii, góry Taurus w Turcji. Wyprawa na Światowe Dni Młodzieży to nie będzie najdłuższa wyprawa, w zeszłym roku byliśmy na NordKappie, przylądku za kołem podbiegunowym na północy Norwegii. Jechaliśmy przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, i w dodatku było czasami bardzo zimno – dodaje.

Młodzi zgłaszają się z całej Polski, ale ks. Tomasz stawia jeden warunek – trzeba najpierw zaliczyć kilkudniową wyprawę przygotowawczą. Jest ona tak zorganizowana jak na wyprawie prawdziwej, czyli jedzie się z pełnym załadunkiem, rozbija się na dziko, do pokonania jest minimum 150 km dziennie. Jedna wyprawa 4-dniowa odbyła się w kwietniu, druga rozpoczyna się 12 maja.

Na takich wyjazdach największym problemem są nie tyle siły fizyczne, ale największą trudnością jest umiejętność bycia w grupie. Niektórzy są bardzo silni, bardzo dużo jeżdżą, ale sami – jadą swoim tempem, odpoczywają, kiedy chcą. Natomiast jazda w 30-osobowym zespole, żeby była efektywna, wymaga dyscypliny: razem ruszamy, razem mamy czas na odpoczynek – wyjaśnia duszpasterz młodzieży. I co ważne, uczestnicy wyprawy nie mogą mieć rowerów elektrycznych.

Reklama

ZOBACZ: Papież do młodych jadących na ŚDM: będę czekał na was w Lizbonie!

Lizbońska przygoda potrwa około 30 dni

Ks. Tomasz podkreśla, że jechać będą tylko od poniedziałku do soboty, w każdą niedzielę zaplanowano dzień wypoczynku. To jest nie tylko fizycznie potrzebne, ale przede wszystkim podkreśla wartości chrześcijańskie. Pokazujemy pewien porządek życia – wyjaśnia.

W każdym dniu będą modlitwy poranne i wieczorne, Msza święta, czasem w niedzielę także czas na adorację. Brak zaplanowanych noclegów sprawia, że młodzi czują się bardziej wolni, a jednocześnie bardziej zdani na Bożą Opatrzność. Planowanie noclegów moim zdaniem zabija dynamikę i radość wyjazdu – dodaje oblat. Cała lizbońska przygoda potrwa około 30 dni. Więcej informacji o wyprawie można znaleźć na stronie niniwateam.pl.

Reklama

Do Lizbony na rowerach wyruszą także z Krakowa

Z kolei ks. Marcin Napora z Krakowa organizuje taką długodystansową wyprawę rowerową po raz pierwszy. Trasa będzie nieco dłuższa od grupy „Niniwy”, bo prawie 4000 tys. km, ale dzięki temu ominą Alpy a przewyższenia na całej trasie wyniosą średnio tylko 12 000 metrów. Wyprawę zaplanowano na 22 dni, w tym 2 dni na wypoczynek, codziennie trzeba będzie pokonać ok. 200 km, dlatego młodzież skorzysta z rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

Na razie jest nas trójka, czyli oprócz mnie jeszcze dwóch młodych chłopców w wieku 19-20 lat – mówi ks. Marcin. Przyznaje, że jest to duże wyzwanie dla młodych ludzi, etapy są długie, ponadto przez pierwsze trzy tygodnie trzeba będzie jechać z pełnym obciążeniem; bus serwisowy z dwoma osobami dołączy dopiero w San Sebastian w Hiszpanii, dlatego kapłan nie dziwi się, że jak na razie chętnych jest niewielu.

CZYTAJ: Młodzież z Ukrainy jedzie na ŚDM. „Jedziemy do Lizbony z misją”

Krakowska pielgrzymka pojedzie w intencji powołań kapłańskich

Pielgrzymi na rowerach wyruszą 8 lipca z Krakowskiego Seminarium Duchownego. Pielgrzymkę rozpocznie Msza święta o godzinie 9.00, na którą rowerzyści zapraszają oprócz rodzin, przyjaciół, seminarzystów i oczywiście sponsorów, także młodzież wybierającą się do Lizbony w tradycyjny sposób. Będzie nas można potem odprowadzić na rowerach kilka czy kilkanaście kilometrów – mówi organizator wyprawy. Pielgrzymi ofiarują swój trud w intencji powołań kapłańskich.

Ks. Marcin dodaje, że przygotowują się kondycyjnie, objeżdżając okolice i organizując dłuższe lub krótsze wyjazdy po Podhalu. Przyznaje jednak, że codzienna jazda, zapewne w trudnych bo upalnych, lipcowych warunkach pogodowych będzie prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości. Planujemy dotarcie do Lizbony na 1 sierpnia, ale liczymy się z małym poślizgiem – dodaje.

Krakowska pielgrzymka jest dobrze przygotowana od strony medialnej, na specjalnej mapie zamieszczonej na stronie internetowej rowerowesdm.pl będzie można śledzić w systemie GPS, w jakim miejscu znajduje się grupa. Muszę przyznać, że nie mamy dużego doświadczenia, ale zrobimy wszystko, żeby się udało – zapewnia ks. Marcin Napora.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się od 1 do 6 sierpnia 2023 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie sdmpolska.pl.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę