Nasze projekty

Kuria gdańska odpowiada na zarzuty. „Archidiecezja dokłada wszelkich starań”

Archidiecezja gdańska odniosła się do tekstu na portalu "Więź", w którym opisano sprawę jednego z księży tej diecezji. "Sprawa wspomnianego kapłana jest prowadzona z należytą starannością" - twierdzi rzecznik gdański.

fot. Episkopat News/flickr.com

W krótkim komunikacie archidiecezja gdańska odnosi się do artykułu Zbigniewa Nosowskiego „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy” opublikowanego na portalu Więź, w którym autor opisuje sprawę księdza oskarżanego o wykorzystanie seksualne oraz sposób prowadzenia wobec niego postępowania, już za czasów abp. Tadeusza Wojdy.

„Oświadczam, że sprawa wspomnianego kapłana jest prowadzona z należytą starannością i stosownie do wytycznych Stolicy Apostolskiej. Znajduje to potwierdzenie w gromadzonej dokumentacji” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez rzecznika archidiecezji gdańskiej ks. Macieja Kwietnia.

Jak twierdzi rzecznik, „sformułowane w artykule niektóre tezy oraz pytania skierowane do Metropolity Gdańskiego sugerują pewną wiedzę Autora tekstu na temat sprawy. Jednakże wiedza ta jest fragmentaryczna, w pewnej mierze oparta na wcześniejszych doniesieniach medialnych i subiektywnych komentarzach”.

Reklama

„Tekst, który powstał, zniekształca obraz całego procesu kanonicznego i wyrządza szkodę wszystkim jego uczestnikom, w tym pokrzywdzonym. Kreowanie alternatywnej rzeczywistości procesowej na forum medialnym nie służy pełnemu wyjaśnieniu sprawy. Podważanie kompetencji osób prowadzących postępowanie i ich dyskredytowanie w oczach opinii publicznej oraz spekulacje dotyczące rzekomych zaniedbań proceduralnych ze strony Metropolity Gdańskiego są przejawem nieznajomości całej sprawy i kościelnego prawa procesowego” – czytamy.

W oświadczeniu rzecznik zaznacza, ze „proces kanoniczny nadal trwa”. „Mając na względzie dobro wszystkich stron, a zwłaszcza pokrzywdzonych, oraz zachowując kościelny porządek prawny, archidiecezja gdańska dokłada wszelkich starań, aby trwający proces kanoniczny był obiektywny i zakończył się dojściem do prawdy” – czytamy.

BP KEP, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę