Nasze projekty

Duchowa majówka

Początek maja to dla wielu z nas czas odpoczynku. Oprócz ciała, warto zadbać też o swojego ducha. O czym warto pamiętać przeżywając „duchową majówkę”?

Reklama

Św. Józef rzemieślnik

1 maja w Kościele obchodzimy wspomnienie św. Józefa rzemieślnika, opiekuna świętej rodziny, który zawód cieśli uczynił swoją drogą do świętości. W tym dniu patrzymy na świętego Józefa, który pokazuje nam właściwe podejście do naszych obowiązków zawodowych – podejmowania ich dla dobra drugiego człowieka, pamiętając o miłości, którą mamy sobie wzajemnie okazywać. Ta postawa nie neguje aspektu czysto ekonomicznego, zarabiania pieniędzy na utrzymanie. Gdy jednak uda nam się zobaczyć ją jako drogę do okazania troski i życzliwości innym ludziom – nawet trudne zadania będą okazją do wzmocnienia swojej wytrwałości i gotowości do ofiary.

Papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika 1 maja 1955 roku, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. Odtąd tego dnia także Kościół akcentuje szczególną godność i znaczenie pracy. Jest to także dzień modlitwy za osoby bezrobotne.

Reklama

Królowa Polski

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski – ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski – abp Stanisław Gądecki. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia konstytucji w 1791 r., jak i święta Królowej Polski.

W tym dniu na Jasnej Górze oraz we wszystkich parafiach w Polsce odbywa się odnowienie aktu oddania narodu polskiego w macierzyńską niewolę Matce Bożej.

Reklama

Święty Florian – patron strażaków

4 maja wspominamy w Kościele św. Floriana, męczennika, patrona strażaków. Ponieważ Florian zginął śmiercią męczeńską w nurtach rzeki, pobożność ludowa obrała go sobie za patrona strażaków. Św. Florian czczony jest jako orędownik podczas pożarów i powodzi, patronuje także strażakom, hutnikom i kominiarzom oraz piwowarom, bednarzom, węglarzom i ceramikom.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Reklama

W niedzielę 5 maja odbędzie się Narodowe Czytanie Pisma świętego. Jest to pierwszy dzień rozpoczynającego się w Polsce Tygodnia Biblijnego. Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej, każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg świętego Jana.

Niedziela jest zachętą, by otworzyć Pismo święte i w poświęcić czas na odczytanie tekstów biblijnych, które mają posłużyć jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie, nie tylko w tym dniu, lecz przez cały rok.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę