Nasze projekty

Boże Ciało w Watykanie. Papież weźmie udział w procesji na tradycyjnej trasie

W niedzielę 2 czerwca papież będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore.

fot. Calixto N. Llanes/Juventud Rebelde (CUBA)/Flickr

Boże Ciało jest tradycyjnym świętem dla Rzymu, które dawniej odbywało się w czwartki, z Mszą św. w bazylice św. Jana na Lateranie, procesją eucharystyczną przemierzającą Via Merulana i błogosławieństwem eucharystycznym przy bazylice Santa Maria Maggiore.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

W 2018 Franciszek powrócił do przewodniczenia im w poszczególnych parafiach Wiecznego Miasta w niedzielę po Bożym Ciele, tak jak jest ono obchodzone w diecezjach włoskich.

Reklama

ZOBACZ>>> Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego są cztery?

Papież Franciszek wielokrotnie domagał się przeniesienia jej w inne miejsca i na niedziele, aby zachęcić wiernych do udziału. W 2018 r. celebrował ją w Ostii, w 2019 r. w parafii Santa Maria Consolatrice w Casal Bertone. Następnie w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią 6 czerwca 2021 r. papież Franciszek odprawił Mszę św. przy ołtarzu katedry w Bazylice św. Piotra, przy ograniczonej liczbie wiernych.

W 2022 roku Msza św. i procesja z błogosławieństwem eucharystycznym nie zostały odprawione ze względu na problemy zdrowotne papieża Franciszka. Podobnie było w ubiegłym roku. Papież w przeddzień uroczystości Bożego Ciała przeszedł operację.

Reklama

W tym roku uroczystość Boże Ciało wypada 30 maja. 2 czerwca, w niedzielę po uroczystości Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego – poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę