Ostatni raz Singapur gościł papieża blisko 40 lat temu. Franciszek odwiedzi to miasto-państwo już we wrześniu.
Katolicka wspólnota w Singapurze z niecierpliwością i nadzieją oczekuje wizyty papieża Franciszka w dniach 11-13 września. Obecność głowy Kościoła powinna być przede wszystkim doświadczeniem duchowym, cytuje watykański serwis misyjny Fides arcybiskupa Singapuru, kardynała Williama Goha.
W niedawnym liście kard. Goh wezwał wiernych do wspólnego przygotowania się na przyjazd papieża i żarliwej modlitwy o jego zdrowie i bezpieczeństwo. „Jako wspólnota módlmy się za Ojca Świętego i prośmy Pana, aby ta wizyta była znacząca i pełna łaski” – napisał purpurat. Kard. Goh ma nadzieję, że wizyta papieża Franciszka będzie bodźcem do odnowienia „gorliwości w wierze i że zainspiruje misję i duchowe nawrócenie wśród wspólnot katolickich w Singapurze”.
Franciszek będzie drugim zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który odwiedzi Singapur. Jan Paweł II przybył do tego dalekowschodniego miasta-państwa 38 lat temu, 20 listopada 1986 r. na pięć godzin i odprawił Mszę św. z tysiącami wiernych na stadionie narodowym. Od tego czasu Kościół katolicki w Singapurze stanął w obliczu wielu wyzwań, w tym spadku praktyk religijnych i rosnącej sekularyzacji.
ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz: męczeństwo, które ponieśli Ulmowie jest najwyższym świadectwem o Chrystusie
Aby przygotować wiernych duchowo na wizytę papieża, archidiecezja Singapuru utworzyła specjalną stronę internetową (www.popefrancis2024.sg), która zawiera informacje na temat harmonogramu wizyty, modlitwy i inne materiały.
Przeczytaj również
Najważniejszym punktem wizyty papieża będzie msza św. w dniu 12 września.
Hasło: Jedność, nadzieja i krzyż
Hasłem wizyty jest: „Jedność, nadzieja i krzyż”, wizualizowane przez logo z kolorami żółtym i czerwonym, reprezentującymi flagę Watykanu i flagę Singapuru. Archidiecezja wzywa wszystkich wierzących do zaangażowania się w „jedność w wierze i do odnowienia swojej wiary” poprzez spotkanie z papieżem Franciszkiem.
Wizyta papieża zbiega się również z dziesiątą rocznicą programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Singapurze, który został wprowadzony w 2014 roku. Lokalny Kościół opracował go, aby odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się społeczeństwa. Pomimo spadku frekwencji wiernych w niektórych parafiach, populacja katolików w Singapurze jest nadal silna i zróżnicowana. Msze św. odprawoiane są w języku angielskim, ale także w języku mandaryńskim, tamilskim i innych językach Azji południowo-wschodniej.
W nadchodzących miesiącach wspólnota katolicka w Singapurze skupi się na modlitwie i przygotowaniach do wizyty papieża i będzie kontynuować specjalne wezwanie do modlitwy: „Za naszego Ojca Świętego, papieża Franciszka i za Kościół powszechny, aby wizyta apostolska w Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timorze Wschodnim i Singapurze zainspirowała nas do niesienia światu radości Ewangelii i promowania jedności w wierze”.
Singapur jednym z najbogatszych miejsc na świecie
Republika Singapuru jest niezależna od Malezji od 1965 roku. To wyspiarskie państwo jest jednym z najbogatszych miejsc na świecie i ważnym centrum finansowym i handlowym.
Niecałe 19 procent z 5,7 miliona mieszkańców wyznaje chrześcijaństwo i jest pochodzenia chińskiego, europejskiego lub indyjskiego. Czyni to chrześcijaństwo drugą największą społecznością religijną w wieloreligijnym i wieloetnicznym Singapurze po buddystach, którzy stanowią ok. 40 proc. populacji. Katolicy stanowią niecałe trzy procent, ok. około 395 000 wiernych.
PRZECZYTAJ TEŻ: Papież: dla Jezusa jesteśmy przyjaciółmi, niezależnie od zasług
Franciszek odbędzie podróż apostolską do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru w dniach od 2 do 13 września.
KAI, kh/Stacja7