Nasze projekty

6 kroków ku odnowie. Bp Czaja stworzył autorski program, inspirując się ewangelią

Biskup Andrzej Czaja stworzył program odnowy Kościoła, życia rodzinnego i społecznego, inspirując się Ewangelią św. Mateusza. "Jest tam ABC eklezjologii, czyli myśli o Kościele Pana Jezusa" - powiedział biskup opolski.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Bp Andrzej Czaja stworzył program 6 kroków ku odnowie Kościoła, życia rodzinnego i społecznego, który będzie realizowany w diecezji opolskiej od kwietnia do listopada.

Na każdy miesiąc przypisany jest jeden krok: kwiecień – prostota i otwartość, maj – dobry przykład, czerwiec – troska o ubogich, wrzesień – braterskie upomnienie, październik – wspólna modlitwa, listopad – przebaczenie i pojednanie.

Myśl zrodziła się w okresie Wielkiego Postu, gdy zastanawiałem się nad Słowem Bożym, jak konkretnie podjąć dzieło odnowy naszego polskiego Kościoła, życia rodzinnego i społecznego. I przyszła myśl papieża Franciszka, który mówi, że ta odnowa Kościoła powinna iść w kierunku, aby budować Kościół bardziej synodalny i misyjny. To znaczy Kościół zaangażowany misyjny, wychodzący do człowieka, a jeśli chodzi o synodalny – na miarę pierwowzoru, który jest opisany w Dziejach Apostolskich – mówił bp Czaja, który był gościem programu „Rozmowa Dnia” w TVP3 Opole.

Reklama

Mimo że kwiecień już się skończył, to bp Czaja podkreśla, że „ten krok, który postawiliśmy ma później pracować”. I nie można o nim zapomnieć.

Bp Czaja zainspirował się 18. rozdziałem Ewangelii św. Mateusza, ponieważ „Jezus wszystkie te kroki, jako zasady ku odnowie, wypowiedział w swoich słowach”. A redakcyjnej pracy dokonał ewangelista Mateusz, który pod natchnieniem Ducha Bożego, stworzył właściwie takie ABC eklezjologii, czyli myśli o Kościele Pana Jezusa – mówił.

Każdy z sześciu kroków odnosi się do relacji, bo – jak podkreślił – „to klucz Jezusa do zrozumienia Kościoła”.

Reklama

Nie ma Kościoła bez relacji. Kościół jest tam, gdzie człowiek jest w żywej relacji, w żywej więzi z Bogiem, a jeżeli z Bogiem to też z tymi, których Pan Bóg dał mu na drogach życia. Nie ma Kościoła bez relacji – mówił biskup opolski.

ZOBACZ TEŻ: Muzyka w kościołach nie może być odtwarzana z nagrania. „Niepokojące praktyki”

opole.tvp.pl, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę