Nasze projekty
fot. Amor Santo/Cathopic

Czy osoby, które uczestniczyły w Wigilii Paschalnej muszą iść na mszę w niedzielę?

Nie ma obowiązku uczestniczenia w Wigilii Paschalnej, ale liturgia ta - mimo że celebrowana w sobotni wieczór - przynależy już do obchodów niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Reklama

Co roku wierni licznie uczestniczą w liturgiach Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się w Kościele w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. Nie ma jednak obowiązku uczestnictwa w tej liturgii, podobnie w Wielki Piątek, gdy Kościół wspomina mękę i śmierć Jezusa na krzyżu, oraz w Wigilii Paschalnej sprawowanej w sobotni wieczór.

ZOBACZ>>> Ważne wydarzenie, które Gibson pominął w „Pasji”

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, do których należą wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Reklama

Tak pisze o tym Katechizm Kościoła Katolickiego: „wierni zobowiązani są do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” (art. 2181).

ZOBACZ>>> Procesja Rezurekcyjna: nocą czy nad ranem?

Nie ma obowiązku uczestniczenia w liturgiach Triduum Paschalnego, ale należy uczestniczyć w mszy świętej w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. I obowiązek ten wypełnia każdy kto uczestniczy w Wigilii Paschalnej, bo – warto przypomnieć – że liturgia ta, mimo że sprawowana w sobotni wieczór, przynależy już do obchodów niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Reklama

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę