Nasze projekty
Reklama
Fot. Danny Co/Cathopic

Rezurekcja. Czym jest i kiedy powinna się odbyć – nocą czy nad ranem?

Rezurekcja to pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl w kontekście Wielkanocy. Czym jest, kiedy powinna się odbyć i dlaczego warto w niej uczestniczyć?

Rezurekcja najczęściej kojarzy się z Mszą świętą. Rzeczywiście jest ona jej nieodłącznym elementem, jednak sama rezurekcja jest procesją, która odbywa się w Wielkanoc. Ma być uroczystym ogłoszeniem, że Chrystus zmartwychwstał. Najczęściej odbywa się na zewnątrz i w wielu przypadkach wierni okrążają kilkukrotnie kościół. W procesji kapłan niesie Najświętszy Sakrament, ale musi także pojawić się miejsce dla krzyża z czerwoną stułą oraz figury Chrystusa Zmartwychwstałego.

Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu, chcieliśmy dać znać, że uruchomiliśmy zbiórkę na Patronite na rozwój portalu TwojaBiblia. Twoja jednorazowa wpłata pozwoli nam na rozwój naszego portalu, utrzymanie serwera i rozbudowanie funkcjonalności Twojej Biblii tak, by Pismo Święte mogło być naprawdę żywą księgą w codziennym życiu – zrozumiałą, dostępną, pięknie podaną i zawsze pod ręką. 

WESPRZYJ NAS TUTAJ >>>

Rezurekcja – dlaczego warto wziąć w niej udział?

Rezurekcja to wyjątkowy czas. To moment, gdy przy dźwięku radosnego śpiewu Alleluja, często z udziałem orkiestry idzie się w niezwykłym przemarszu, dając tym samym świadectwo swojej wiary. Cały Kościół ogłasza wówczas światu, że Jezus zmartwychwstał. Dla wielu osób jest to symbol nadziei i odrodzenia, przypominający, że nawet w najcięższych chwilach życia istnieje potencjał na nowe życie i nowe początki. Jest to czas refleksji nad wartościami duchowymi, przebaczeniem i możliwością osobistej przemiany.

Reklama

Czytaj także >>> „Uratowani, z wielkiej otchłani!”. Posłuchajcie uwielbieniowego utworu zespołu TGD

Kiedy powinna odbyć się procesja?

Obecnie w części parafii Procesja Rezurekcyjna kończy Wigilię Paschalną, w części – jest przeniesiona na czas przed świtem Niedzieli Zmartwychwstania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Wigilia Paschalna – najbardziej wyjątkowa liturgia całego roku – składa się z kilku części: liturgii światła, wyjątkowo długiej Liturgii Słowa podzielonej na 2 części śpiewem “Gloria” , Liturgii Chrztu i Liturgii Eucharystii.

Reklama

W starożytności rozpoczynano ją w nocy, a według niektórych tradycji kończono nad ranem procesją obwieszczającą światu zmartwychwstanie Chrystusa, dlatego w coraz większej liczbie kościołów w Polsce również tradycyjną Rezurekcję celebruje się w nocy, na zakończenie Wigilii.

Wydaje się, że zwyczaj procesji odbywającej się o świcie niedzieli Zmartwychwstania jako formy pierwszego ogłoszenia, przetrwał właściwie tylko w Polsce. Dawniej w niektórych miejscach kończył nocną liturgię, która mogła sięgać aż do godzin świtu i wtedy  rzeczywiście taka procesja miała najgłębszy sens. Wigilia Paschalna była wtedy prawdziwą wigilią, bo przecież to słowo oznacza po łacinie czuwanie.

Do popularności procesji rezurekcyjnej o poranku przyczyniło się na pewno rozdzielenie Wigilii Paschalnej od Niedzieli Zmartwychwstania. Obecnie w części parafii Procesja Rezurekcyjna kończy Wigilię Paschalną, w części – jest przeniesiona na czas przed świtem Niedzieli Zmartwychwstania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Reklama

Czytaj także >>> Plan na Wielkanoc

Procesja po Wigilii Paschalnej

Za pierwszym rozwiązaniem przemawia teologia znaków liturgicznych. Wszelki kult Eucharystii powinien następować po Mszy św. a nie przed – tak się dzieje, gdy Rezurekcja odbywa się rano przed pierwszą Mszą. Trudno też nie dostrzec sprzeczności w tym, że nocą świętujemy Zmartwychwstanie, a potem znów wynosi się Najświętszy Sakrament z Grobu.

Rezurekcja w niedzielny poranek

Z kolei za rozwiązaniem porannym przemawia właśnie pora. Jest oczywistym nawiązaniem do odnalezienia pustego grobu Chrystusa właśnie rano. Oraz właśnie świt – jasny dzień jest najlepszą porą na ogłaszanie światu czegokolwiek. Środek nocy, gdy świat śpi, nie jest naturalnym momentem na noszenie sztandarów i śpiewanie pieśni, w ciemnościach bowiem zaciera się naturalność procesji, której celem jest zamanifestowanie na zewnątrz prawdy wiary.

Na podstawie tekstu Anny Druś i ks. Dominika Ostrowskiego „Wielka Sobota. Nie przegap w Liturgii”

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja