Nasze projekty

Bp Bryl wyświęci siedmiu nowych księży. „Podjęcie drogi powołania nie jest łatwym doświadczeniem”

Już za miesiąc w katedrze w Kaliszu siedmiu diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Biskup kaliski Damian Bryl apeluje o modlitwę w intencji powołań. "Chcemy towarzyszyć młodym naszą modlitwą" - powiedział.

fot. Cathopic

Od Niedzieli Dobrego Pasterza przeżywamy w Kościele Tydzień Modlitw o Powołania. Chcemy towarzyszyć naszymi modlitwami tym wszystkim, którzy mierzą się z decyzją, która miałaby określić całe ich życie. Chcemy w tym czasie modlić się o wrażliwość serca, aby młodzi ludzie chcieli posłuchać tego, co dobry Bóg mówi do ich serc, aby umieli ten Boży głos usłyszeć. Modlimy się też, żeby mieli odwagę pójść za tym głosem w posłuszeństwie Panu Bogu – mówi KAI biskup kaliski.

Biskup kaliski prosi również o modlitwę w intencji kapłanów. Chcemy też modlić się za tych, którzy podjęli już drogę powołania i służą w kapłaństwie, aby byli wierni swojemu powołaniu, aby jak najlepiej potrafili i chcieli służyć wspólnotom, do których są posłani – zaznacza bp Bryl.

Jedną z form modlitwy w diecezji kaliskiej jest diecezjalna nowenna o powołania kapłańskie i zakonne, która jest odprawiana od października do czerwca w pierwsze czwartki miesiąca. Biskup kaliski Damian Bryl zaprosił, aby w każdej parafii w pierwszy czwartek miesiąca sprawować Mszę św. w intencji nowych powołań kapłańskich i organizować adorację Najświętszego Sakramentu z rozważaniem. Nowennie towarzyszą także inne modlitwy, np. litania do Chrystusa Kapłana i Ofiary, różaniec, czy nabożeństwo majowe – tłumaczy ks. dr Waldemar Graczyk, wicerektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu i diecezjalny referent ds. powołań.

Reklama

Zachęcić młodych do podjęcia drogi kapłańskiej mają niedziele powołań. Zreformowaliśmy spotkania w ramach niedzieli powołań, aby klerycy i przełożeni seminarium mogli spotkać się z młodzieżą, szczególnie służbą liturgiczną w ich rejonie, czyli dekanacie. W sobotę organizujemy spotkanie ewangelizacyjno-powołaniowe dla młodzieży. Rozpoczyna się ono integracją, głoszona jest katecheza powołaniowa przez ojca duchownego bądź kleryka, a potem modlimy się wraz ze wspólnotą parafialną podczas Mszy św. Po Eucharystii jest wspólny poczęstunek i okazja do rozmów. Na niedzielę klerycy rozjeżdżają się do parafii danego dekanatu, gdzie dają świadectwo – wyjaśnia duchowny.

Ponadto w kaliskim seminarium organizowane są rekolekcje powołaniowe w lutym i dzień skupienia dla rozeznających powołanie – w kwietniu bądź maju. Zapraszamy także młodzież do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, gdzie trzy razy w roku odbywają się takie dni skupienia – dodaje ks. Graczyk.

Duszpasterze powołań

W diecezji kaliskiej od niedawna działają rejonowi duszpasterze powołań. Z racji tego, że klerycy formują się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i trudniej nam dotrzeć do młodzieży z diecezji kaliskiej chciałem, żeby powstała sieć duszpasterzy dla danego rejonu, który tworzą trzy dekanaty. Dla takiego rejonu jest wyznaczony ksiądz – duszpasterz rejonowy powołań, który jest łącznikiem między seminarium a terenem diecezji – podkreśla wicerektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Reklama

Alumni z diecezji kaliskiej wraz z klerykami z Poznania, Gniezna i Bydgoszczy kształcą się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

25 maja w katedrze w Kaliszu wyświęconych zostanie siedmiu prezbiterów, a 11 maja w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim święcenia przyjmie jeden diakon.

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja