Nasze projekty
Reklama
RaquelSchaar / CC BY-SA

Wprowadzenie do liturgii Triduum Paschalnego: Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna, podobnie jak chrzest, ma nas przebudzić do pełni życia. Jest momentem pośrednim: zalicza się do Triduum Paschalnego, ale rozpoczyna uroczystości Niedzieli Zmartwychwstania.

Liturgia Światła

Dzisiejsze ceremonie rozpoczną się od Liturgii Światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, które celebrans poświęca. Od tego ognia odpala się paschał, który wnosi się do pogrążonego w ciemności kościoła. W symbolu światła wchodzącego w ciemność zamyka się sens całej liturgii: w zło świata wchodzi Pan Jezus. Na początku pali się tylko mały płomyk na paschale. Od niego zapalają się kolejne świece, a potem zostanie włączone światło i zrobi się zupełnie jasno. Przed liturgią warto odnaleźć w sobie „ciemność” i zaprosić w to miejsce Jezusa.

Liturgia Słowa

Reklama

Po wychwaleniu Światłości w śpiewanym exultecie (orędzie paschalne wychwalające Boży plan zbawienia), rozpocznie się Liturgia Słowa. Będzie trwać bardzo długo. Czytania opowiadają całą historię świata, z której się wywodzimy. Tuż przed Ewangelią zaśpiewamy „Alleluja”, które różni się od tego, do którego się przyzwyczailiśmy – jest dłuższe i bardziej radosne. W tym śpiewie Kościół umiejscawia moment zmartwychwstania. Dopiero po nim usłyszymy Ewangelię o zmartwychwstaniu. Zobaczmy w niej zwycięstwo Jezusa nad wszelką ciemnością i śmiercią. Anioł przy grobie mówi ludziom: „Dlaczego szukacie żyjącego pośród umarłych?” Wszystko, co umarło, Jezus wskrzesza.

Liturgia chrzcielna

W dzisiejszej liturgii pojawia się jeden motyw przewodni: chrzest. Wszystkie symbole do niego się odnoszą. Liturgia Paschalna, podobnie jak chrzest, ma nas przebudzić i ożywić do pełni życia. W chrzcie obecność Boga wstępuje do człowieka i pobudza wszystkie najpiękniejsze cechy, z którymi Bóg go stworzył. Wszyscy mamy je w sobie. Przez cały czas trwania liturgii powinniśmy prosić o ich pobudzenie. Powinniśmy dzisiaj wyjść z kościoła w przekonaniu, że chcemy żyć pełnią życia. Nie chodzi o emocje, ale o pragnienie życia naprawdę.

Reklama

Artykuł powstał w oparciu o fragmenty konferencji wygłoszonej przez Adama Szustaka OP w Wielki Piątek w Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim „Beczka” w Krakowie.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja