Nasze projekty
Reklama
Fot. Drazen Zigic/Freepik

Stworzyć prawdziwy dom dla samotnych mam. “To była ostatnia deska ratunku”

To jedyne takie miejsce w Krakowie. I nie chodzi tu o jakiś unikatowy zabytek, pomnik czy kościół. Mowa o Domu Samotnej Matki w Krakowie. “Nie czułam się na siłach, żeby w kryzysie emocjonalnym, w którym byłam, wychowywać małe dziecko. Udałam się tam na rozmowę i siostry przyjęły mnie. To była dla mnie ostatnia deska ratunku” - mówi Małgosia.

Budynek przy ul. Przybyszewskiego. Większość “lokalsów” kojarzy to miejsce z Oknem Życia, które działa tu od 2006. Dzięki niemu maluszki dostają szansę na nowe życie. Okno Życia to jednak wierzchołek góry lodowej, pewien kawałek całości działań, bo tak naprawdę przy ul. Przybyszewskiego najwięcej dzieci otrzymało i otrzymuje pomoc w ramach znajdującego się w tym miejscu Domu Samotnej Matki prowadzonego przez archidiecezję krakowską. Dom działa od 1978 roku, a od dwóch lat zadanie to w imieniu archidiecezji sprawuje Fundacja Towarzyszenia Rodzinie. Posługują w nim siostry nazaretanki. To w tej chwili ostatni taki Dom, który funkcjonuje w Krakowie…

Z pragnienia serca Karola Wojtyły

8 maja 1974 roku Karol Wojtyła skierował odezwę do społeczności, w szczególności do zakonów, żeby podjęły inicjatywę ochrony życia, wspomagania kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji będąc w ciąży. Na początku żadne zgromadzenie nie odpowiedziało, jak sądzę z powodu obaw, że jak przyjmą kobiety samotnie wychowujące dzieci do klasztoru, to oznacza, że popierałyby taki styl życia – mówi kierownik Domu Samotnej Matki siostra Kanizja Szałankiewicz

W czerwcu tego samego roku, kardynał Wojtyła skierował prośbę bezpośrednio do naszego zgromadzenia przy ul. Warszawskiej w Krakowie, aby przyjąć kobiety potrzebujące. Siostry otworzyły się na tę inicjatywę i już 4 listopada, w dzień imienin Karola Wojtyły, zgłosiła się pierwsza kobieta, co było swoistym znakiem dla sióstr, że to właściwa ścieżka pomocy – opowiada. W ciągu kolejnych 4 lat urodziło się pod opieką sióstr ponad 50 dzieci! I to właśnie dlatego w 1978, z inicjatywy kard. Karola Wojtyły, krakowska Kuria zakupiła dom przy ul. Przybyszewskiego. 

Reklama

Niedługo potem został utworzony fundusz SOS życie i od tej pory podczas każdej Pasterki we wszystkich kościołach archidiecezji, zbierane są fundusze właśnie na Domy Samotnej Matki. 26 maja 2022 r. abp Marek Jędraszewski nadał Domowi Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie imię kardynała Karola Wojtyły. Drugi taki dom prowadzony przez archidiecezję znajduje się w Wadowicach.

Dom Samotnej Matki, gdzie posługują siostry nazaretanki, jest obecnie jedynym miejscem na terenie Krakowa, które przyjmuje kobiety w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej – bez wsparcia otoczenia, często bez miejsca, gdzie mogłyby mieszkać. Niestety inne domy, także ten funkcjonujący kiedyś przy ul. Żywieckiej, zostały zamknięte. Miasto nie prowadzi tego typu domów czy centrów pomocy. Dlatego jedyną alternatywą na ten moment w Krakowie dla kobiet w trudnej sytuacji, oprócz DSM na Przybyszewskiego jest Schronisko dla Bezdomnych Kobiet na ul. Sołtysowskiej. 

Niestety nie mamy miejsca dla samotnych matek, które już mają starsze dzieci i w całym Krakowie nie ma takiego miejsca. Jest jedynie Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą na ul. Krakowiaków, ale skierowany jest on do określonej grupy kobiet. Co ma natomiast zrobić matka, która z różnych przyczyn z dziećmi znalazła się bez środków do życia, a wychowuje dzieci sama? – zastanawia się siostra Kanizja.

Reklama

ZOBACZ: Okna Życia. Jak wyglądają procedury?

Stworzyć dom

Dom Samotnej Matki na Przybyszewskiego ma możliwość przyjąć 12 kobiet w ciąży i zapewnić miejsce pobytu dla nich i dla ich nowo narodzonych dzieci. Nie ma warunków na przyjęcie matek, które mają pod opieką starsze dzieci. Siostry bardzo starają się zapewnić kobietom jak najlepsze warunki do wychowywania maluchów.

Przede wszystkim staramy się stworzyć DOM, gdzie kobiety mogą doświadczyć bezpieczeństwa i poczucia akceptacji, których często nie doświadczyły w swoich domach rodzinnych. Jak kobiety po pół roku, czy roku usamodzielniają się i wyprowadzają się od nas, wiedzą że mogą zawsze wrócić, odwiedzić nas, uzyskać wsparcie czy to materialne czy psychologiczne. 

Reklama

Staramy się stworzyć DOM, gdzie kobiety mogą doświadczyć bezpieczeństwa i poczucia akceptacji, których często nie doświadczyły w swoich domach rodzinnych

Pobyt w Domu z zasady trwa do pół roku po urodzeniu dziecka, ale zdarza się, że przedłużamy ten pobyt, w zależności od indywidualnej sytuacji. Pomagamy potem w znalezieniu mieszkania, pracy, doszkoleniu. Kobiety mogą się do nas zgłosić na dowolnym etapie ciąży, nawet zaraz po tym, jak zostaje założona karta ciąży u lekarza prowadzącego. Nasze podopieczne uczestniczą w zajęciach rozwojowych z zakresu choćby wychowania. Działamy pod opieką Fundacji Towarzyszenia Rodzinie, która organizuje fundusze, jak choćby na ostatni remont i rozbudowę Domu, ale też różnorodne wsparcie dla naszych podopiecznych, czy to terapeutyczne, czy prawne – wyjaśnia kierownik DSM.

ZOBACZ: Stowarzyszenia, fundacje, DPS-y, hospicja. Ponad 150 okazji do pomocy [MAPA]

Zbudować atmosferę akceptacji

Praca z matkami spodziewającymi się dziecka i po urodzeniu, to często praca od podstaw. Siostry starają się budować razem z matkami odpowiedzialność za Dom, za środowisko dookoła siebie. To dotyczy prostych rzeczy, jak choćby sprzątanie, którego nikt wcześniej ich nie nauczył, czy wyrobienia dobrych nawyków codziennego funkcjonowania. Natomiast w procesie usamodzielniania najważniejsze jest okazanie akceptacji kobiecie.

Ważne jest przyjęcie kobiety z tym wszystkim co niesie. Zaakceptowanie jej i bagażu, który przynosi. Zbudowanie takiej atmosfery akceptacji na początku pozwala potem na efektywną pracę i edukację takiej mamy. Dlatego najtrudniejsze są pierwsze tygodnie, dopóki kobieta nie poczuje się jak u siebie. Oswajanie się. To też nie jest codzienna sytuacja, jeśli ma się współdzielić przestrzeń życiową z siostrami zakonnymi – dodaje siostra Kanizja.

Oprócz trudów i ciężkiej pracy są też te dobre momenty. Najpiękniejsze jest, jak kobiety zaczynają się cieszyć narodzinami dziecka, nawiązywać więź z dzieckiem i widać w nich nastawienie na rozpoczęcie nowego życia. Nie chcą wracać do starego środowiska, poprzedniego trybu funkcjonowania, ale są zmotywowane, żeby dla siebie i dziecka stworzyć lepszy dom – podsumowuje siostra.

CZYTAJ: „W hospicjum perinatalnym staramy się, aby rodzice mogli nimi być w pełni i do końca”

“To była dla mnie ostatnia deska ratunku”

Co o DSM sądzą same podopieczne? Postanowiłam porozmawiać z Małgorzatą, która kilka lat temu opuściła Dom. Pracuje jako pielęgniarka i samodzielnie wychowuje córkę. Pod opiekę sióstr nazaretanek trafiła już jako dojrzała kobieta. Miała dorosłe dzieci, ale będąc w kolejnej ciąży, znalazła się w trudnej sytuacji.

Trafiłam do DSM z powodów emocjonalnych. Zostałam sama w ciąży, wpadłam w depresję, miałam myśli samobójcze i szukałam pomocy. Po długich poszukiwaniach przypadkiem trafiłam na informację o Domu Samotnej Matki w Krakowie, mimo że pochodzę z innego województwa – opowiada Małgosia.

Miałam plan urodzić dziecko i oddać je do adopcji. Nie czułam się na siłach, żeby w dojrzałym wieku i w kryzysie emocjonalnym, w którym byłam, wychowywać  małe dziecko. Udałam się tam na rozmowę i siostry przyjęły mnie. To była dla mnie ostatnia deska ratunku. Moja psychika była tak zdewastowana, że najpiękniejszym momentem była dla mnie decyzja sióstr, że mnie zapraszają. Przyjęły mnie bardzo przyjaźnie, nie oceniały. W końcu poczułam się bezpiecznie i znalazłam tam swój ciepły dom, którego w dzieciństwie nie doświadczyłam. Mogłam też schronić się tam przed oceną, krytyką innych osób z otoczenia, które wytykały mnie palcami. Nie dość, że byłam w późnej ciąży, w którą zaszłam pracując za granicą, to dziecko, które miało się urodzić, było czarnoskóre – dzieli się swoją trudną historią.

Najpiękniejszym momentem była dla mnie decyzja sióstr, że mnie zapraszają. Przyjęły mnie bardzo przyjaźnie, nie oceniały. W końcu poczułam się bezpiecznie i znalazłam tam swój ciepły dom, którego w dzieciństwie nie doświadczyłam

CZYTAJ: Pomimo zagrożenia własnego życia, zdecydowała się urodzić córeczkę. “Ja nie daję życia, żebym mogła je odbierać”

“Nie byłam oceniana”

Jednak Małgorzata nie oddała córki do adopcji. Jak sama podkreśla, to Bóg tak pokierował jej historią, zbiegiem okoliczności, że zdecydowała się wychować dziecko.

Wierzę w to, że Pan Bóg tak pokierował wydarzeniami, że ostatecznie zostałyśmy z córką razem. Nie chciałam jej po porodzie widzieć, żeby nie wytwarzała się więź między nami, ale dostałam infekcji i musiałam zostać w szpitalu prawie dwa miesiące. Ponadto pani doktor, która mnie prowadziła, w dniu kiedy miałam podpisać dokumenty zrzekające się praw do córki, wzięła mnie na rozmowę i opowiedziała o swojej wnuczce, która tak jak moja córka ma inny kolor skóry i wlała we mnie nadzieję, że dam radę się zaopiekować małą. Pozwoliła mi uwierzyć, że możemy być razem. 

Dostałam też wsparcie psychologiczne jeszcze przed porodem. Siostry ani mnie nie zachęcały do oddania dziecka, ani też nie zniechęcały. Pokazywały mi różne strony medalu, ale bez oceny. Podkreślały, że to moja decyzja. Pokochałam moją córkę i mimo wszystko zdecydowałam się ją wychować najlepiej jak potrafię.

ZOBACZ: Historia bliźniaczek, które dzieliły jedno serce. „Są teraz w ramionach naszego Pana”

“W końcu jestem szczęśliwa”

Historia Gosi jest jedną z wielu, ale wspólny mianownik jest taki, że Dom Samotnej Matki, to faktycznie DOM, a nie instytucja. Najpiękniejszym momentem, jaki wspominam, to serdeczne przyjęcie i to poczucie bezpieczeństwa i miłości ze strony sióstr. Na początku pobytu byłam też z siostrami na rekolekcjach i pewien ksiądz do mnie podszedł i pogratulował mi ciąży i dziecka. Rozpłakałam się, jak usłyszałam takie proste słowa i radość, zwłaszcza po tym doświadczeniu ostracyzmu wcześniej. To mi dodało siły. DSM to miejsce gdzie wracam, jestem w kontakcie z siostrami. Moja córka też wie, gdzie się urodziła i gdzie na początku mieszkała ze mną – kontynuuje Gosia.

DSM to miejsce gdzie wracam, jestem w kontakcie z siostrami. Moja córka też wie, gdzie się urodziła i gdzie na początku mieszkała ze mną

W końcu jestem szczęśliwa. Po 50 latach, mimo zmęczenia, pracy w trzech miejscach jako pielęgniarka mogę powiedzieć, że w Krakowie znalazłam swoje miejsce, stanęłam na nogi. Kocham pomagać i moja praca daje mi dużo satysfakcji, a mojej córce chcę zapewnić najlepsze dzieciństwo. Chciałabym, żeby kobiety wiedziały, że taki Dom istnieje i że można liczyć na taką pomoc. Ona jest bardzo potrzebna, co pokazuje moja historia.

Przeprowadzone rozmowy, odwiedziny w Domu Samotnej Matki, przeczytane artykuły, przesłuchane wywiady prowadzą mnie do do jednego prostego podsumowania: „Po owocach ich poznacie..” (Mt 7, 20). Bo te owoce są i są dobre. Pozostaje pytanie: dlaczego nie ma więcej takich miejsc?

Aby wesprzeć jedyny Dom Samotnej Matki w Krakowie, można to zrobić przekazując darowiznę przez stronę Fundacji Towarzyszenia Rodzinie www.ftrodzinie.pl

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja