Nasze projekty

Okna Życia. Jak wyglądają procedury?

Okno życia to bezpieczne miejsce, gdzie matka, która chce zachować anonimowość, może pozostawić swoje nowo narodzone dziecko. Nie wiąże się to z odpowiedzialnością karną.

Mateuszgdynia/CC BY-SA 4.0

Okna Życia są prowadzone przez różne instytucje: to najczęściej szpitale, zakony, czy domy samotnej matki. Caritas Polska prowadzi 61 takich miejsc w całej Polsce. Jak podaje organizacja, do tej pory oknach prowadzonych przez Caritas znaleziono ponad 110 dzieci.

Co ważne, Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka i tam zrzec się praw rodzicielskich. Okna są alternatywą dla porzucenia dziecka po porodzie.

Dziecko trafia do Okna Życia. Co dalej?

Kiedy dziecko zostaje znalezione w Oknie Życia, to od razu wzywane jest pogotowie ratunkowe, które przewozi je do szpitala, gdzie sprawdzany jest jego stan zdrowia.

Reklama

W tym czasie policja sprawdza, czy dziecko np. nie zostało porwane. Przez 6 tygodni biologiczna matka może zmienić decyzję i zgłosić się po dziecko – wtedy musi przedstawić dowody, które potwierdzają, że to ona urodziła noworodka – z reguły przeprowadza się w takich przypadkach badania DNA.

Po badaniach dziecko trafia do placówki opiekuńczej, albo wprost do rodziny adopcyjnej.

Czy matka może zostać ukarana?

W polskim prawie porzucenie dziecka może zostać ukarane więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat. Jednak w przypadku Okien Życia, to prawo nie jest zwykle stosowane.

Reklama

Pod koniec 2019 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał zalecenie wszystkim prokuratorom, aby w takich sytuacjach nie wszczynali postępowań. Według szefa resortu sprawiedliwości, jeśli nie ma podejrzeń, że doszło do jakichś innych przestępstw wobec dziecka, to nie powinno się prowadzić postępowań, a matka nie może czuć się osobą ściganą i poszukiwaną. Pozostawienie dziecka w Oknie Życia nie jest aktem porzucenia – mówił wtedy Ziobro podczas konferencji prasowej.

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę