Nasze projekty
fot. P. Kęska

Stowarzyszenia, fundacje, DPS-y, hospicja. Ponad 150 okazji do pomocy [MAPA]

Fundacje, stowarzyszenia, hospicja, dziesiątki Domów Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży. W całej Polsce działają organizacje i placówki gotowe okazać wsparcie kobietom w ciąży i rodzicom chorych dzieci. Od naszej pomocy zależy, jakiej pomocy oni będą mogli udzielić swoim podopiecznym.

Reklama

Bywa, że ciąża nie jest czasem pełnym radosnego oczekiwania na dziecko. Zdarza się, że mama musi mierzyć się z trudnościami materialnymi, brakiem wsparcia ze strony najbliższych czy wiadomością, że jej nienarodzone jeszcze dziecko jest ciężko chore. W takiej sytuacji może zwrócić się o pomoc do jednej z licznych instytucji lub fundacji. Zebraliśmy informacje o wielu z nich.

POMOC DLA KOBIET W CIĄŻY

W Polsce działa kilkanaście instytucji i stowarzyszeń, które wspierają kobiety w ciąży naznaczonej różnymi trudnościami. Aby efektywnie mogły udzielać profesjonalnej pomocy, warto okazać im swoje zaangażowanie i wsparcie choćby finansowo.

Kobiety, które borykają się z ubóstwem, są odrzucone przez rodzinę, partnerów, wahają się z decyzją o urodzeniu dziecka lub są zagrożone z powodu choroby, niepełnosprawności lub patologii mogą zwrócić się o pomoc do Stowarzyszenia Gaudium Vitae im. Stanisławy Leszczyńskiej.

Reklama

http://www.gaudium-vitae.eu/index.html

Prowadzona przez siostry boromeuszki Fundacja Evangelium Vitae oferuje pomoc przyszłym rodzicom m.in. dzięki projektowi “Bank Niemowlaka”, udostępniając ubranka i akcesoria dla niemowlaków. Ponadto wspiera ona także rodziców po stracie dziecka, pomagając chociażby w organizacji pochówku. Fundacja prowadzi także hospicjum perinatalne we Wrocławiu.

http://fev.wroclaw.pl/

Reklama

Pomoc kobietom w ciąży, zwłaszcza nieplanowanej, zapewnia także Stowarzyszenie Dwie Kreski. “Prowadzimy telefon zaufania dla kobiet, które zobaczyły Dwie Kreski na teście i w związku z tym znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Otaczamy kobietę opieką i troską. Pomagamy znaleźć rozwiązania” – piszą na swojej stronie. https://www.dwiekreski.pl/

Podobne zadania podejmuje Centrum Pomocy Kobietom w trudnej sytuacji związanej z ciążą – Kobietom Na Pomoc. Zapewniają wsparcie również po narodzinach dziecka lub w sytuacji, gdy kobieta w ciąży doznaje przemocy. W ramach projektu funkcjonuje telefon zaufania. Więcej informacji tutaj. https://www.facebook.com/KobietomNaPomoc/

Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp pomaga w opiece nad noworodkiem mamom, które zrezygnowały z aborcji. Oferuje pomoc prawną, socjalną, organizuje tymczasowe miejsca zamieszkania potrzebującym kobietom, konsultacje psychologiczne i terapię grupową.

Reklama

www.eurohelp.com.pl

Troska o ludzkie życie na każdym etapie jego rozwoju to misja Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Prowadzą działania edukacyjne oraz wspierają osoby potrzebujące w dwóch Programach Finansowych. Jeden z nich skierowany jest samotnych mam spodziewających się narodzin dziecka. Drugi fundusz umożliwia wsparcie dla rodziców podejmujących trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. 

https://pro-life.pl/dzialalnosc/

Projekt „Mama nie jest sama” to portal internetowy dla mam, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i osób, które chcą im pomóc. W ramach projektu prowadzony jest telefon informacyjno-pomocowy. Projekt prowadzony przez Fundację Rzecznik Praw Rodziców skierowany jest do kobiet zmagających się z chorobą dziecka w okresie prenatalnym, brakiem środków do życia, brakiem mieszkania czy chorobą w ciąży. Znajdą tu też pomoc kobiety, które straciły swoje dziecko.

http://mamaniejestsama.pl/

Pomoc dla bardzo młodych kobiet i dziewcząt, które nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, oferuje Fundacja Uśmiech Dziecka. Wspiera ona w poczuciu odrzucenia i przerażenia, zapewnia opiekę nad dzieckiem w momencie, gdy mama musi kontynuować naukę. Można tu znaleźć pomoc wychowawcy, psychologa, lekarza, pediatry, psychiatry, rehabilitanta, logopedy, prawnika, pracownika socjalnego.

https://usmiechdziecka.org.pl/

Swoją pomoc oferuje także Bractwo Małych Stópek, nieformalna grupa osób, które łączy idea obrony wartości ludzkiego życia od samego poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Jego działania sformalizowało powołanie do życia w 2012 r. Fundacji Małych Stópek. Misją Fundacji jest ochrona każdego nienarodzonego dziecka, bez względu na warunki i okoliczności w jakich się poczęło oraz promocja odpowiedzialnego rodzicielstwa. Fundacja pomaga kobietom w ciąży, które z różnych powodów, rozważają dokonanie aborcji, oferując wsparcie psychologiczne, medyczne i prawne a także pomoc materialną. 

https://fundacjamalychstopek.pl/

Wsparcia dla małoletnich rodziców w trudnym zadaniu wychowania własnych dzieci, zdobyciu wykształcenia i podjęcia pracy zawodowej udziela Fundacja Javani. W jej zespole są mediatorzy, lekarze, położne, pielęgniarki, księża, psychologowie, naprotechnolog, doradca zawodowy.

http://javani.archpoznan.pl/

Fundacja dla Życia i Rodziny działa w Częstochowie. Wspiera oraz otacza troską życie ludzkie w obszarze fizycznym, psychicznym i duchowym. Wśród swoich działań ma m.in. bezpłatne poradnictwo psychologiczne i prawne. Dzięki wolontariuszom pozyskiwana jest żywność, która później przekazywana jest potrzebującym rodzinom. 

https://www.zyciacud.pl/

HOSPICJA PERINATALNE

W całej Polsce działają także hospicja perinatalne, które opiekują się dziećmi umierającymi. Miejsca te zapewniają rodzicom i ich dzieciom specjalistyczną opiekę medyczną, psychologiczną i duchową. Każde z nich można wesprzeć finansowo – więcej informacji na poszczególnych stronach placówek.

Poniżej lista takich hospicjów:

ŁÓDŹ: Centrum Opieki Paliatywnej dla Dzieci
prowadzone przez Fundację Gajusz: www.gajusz.org.pl

GDAŃSK: Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC
www.hospicjum.info

BYDGOSZCZ: Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza
http://perinatalne.bydgoszcz.pl/

WARSZAWA: Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
www.hospicjum.waw.pl

KATOWICE: Śląskie Hospicjum Perinatalne, ul. Sołtysia 59a, 40-748 Katowice
www.hope.katowice.pl

BIAŁYSTOK: Fundacja „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci
www.pomozim.org.pl

KRAKÓW: Małopolskie Hospicjum dla Dzieci w Krakowie
www.mhd.org.pl

KRAKÓW: Krakowskie Hospicjum dla dzieci im. ks. Józefa Tischnera
www.hospicjumtischnera.org

KRAKÓW: Alma Spei Hospicjum dla Dzieci Kraków
www.almaspei.pl

POZNAŃ: Wielkopolskie Hospicjum Perinatalne RAZEM
www.hospicjumrazem.pl

LUBLIN: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia
www.hospicjum.lublin.pl

OPOLE: Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu
www.hospicjum.opole.pl

RZESZÓW: Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
www.hospicjum-podkarpackie.pl

TYCHY: Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci
www.shd.org.pl

WROCŁAW: Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska
https://formuladobra.pl/

WROCŁAW: Hospicjum perinatalne przy Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”
https://hospicjum.wroc.pl/hospicjum-perinatalne

DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ

W całej Polsce znaleźć można także Domy Pomocy Społecznej prowadzone przez siostry różnych zgromadzeń. Na mapie zamieściliśmy kilkadziesiąt takich placówek.

Mapa jest w trakcie aktualizacji. Poniżej zamieszczamy formularz dla chętnych zgłosić swoje propozycje takich placówek i instytucji.

 

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę