„Głównym tematem i konfliktem Władcy Pierścieni według Tolkiena jest Bóg i jedyne jego prawo do odbierania czci” – zwraca uwagę ks. Prof. Stanisław Adamiak, autor książki „Teologia Tolkiena”. Duchowny był gościem audycji Radia Plus „Nocne Światła”.
Gośćmi audycji prowadzonej przez Pawła Krzemińskiego byli ks. prof. Stanisław Adamiak – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, autor książki „Teologia Tolkiena”, a także Marcin Bąk – historyk, dziennikarz Telewizji Republika i znawca twórczości J. R. R. Tolkiena.
Na początku programu goście zastanawiali się skąd wynika fenomen twórczości Tolkiena. To jest dobra, ciekawa historia – to się dobrze czyta. Na przełomie wieku był plebiscyt w Wielkiej Brytanii na najpopularniejszą książkę i ku zdziwieniu wszystkich wygrał „Władca Pierścieni” – zauważył ks. Adamiak. To jest odpowiedź na potrzebę historii z wielkim rozmachem, takiej, jaką zapewniały eposy. To, co wciągnęło w Tolkiena czytelników, to rozmach jego światotwórstwa. Czytając „Władcę Pierścieni” mamy takie uczucie, że za tym jest coś więcej – dodał.
Marcin Bąk zwrócił wagę, że Tolkien czerpał inspiracje dzieł normandzkich i skandynawskich. Jeśli chodzi o opowieść, to Tolkien był wielkim znawcą czegoś, co sam nazywał dziedzictwem północy, czyli sagi normańskie, ale także literatura celtycka, skandynawska i fińska. Ta cała literatura, która początkowo była opowiadana, a później spisywana, była tworzona wokół wielkich narracji i on wspaniale pisał o tym, że brakuje Anglikom własnej baśni i on ją musi stworzyć – wyjaśniał.
Powstała przez to wspaniała baśń, która zawiera wszystkie elementy ponadczasowej narracji, która musi być w każdej dobrej opowieści i w każdym dobrym micie – zaznaczył.
We „Władcy Pierścieni” są momenty, kiedy wiara wychodzi na powierzchnię
Jak zwrócił uwagę ks. Adamiak, wiara i moralność chrześcijańska to ważne motywy i elementy twórczości brytyjskiego pisarza. Głównym tematem i konfliktem Władcy Pierścieni według Tolkiena jest Bóg i jego jedyne prawo do odbierania czci, a nie sprawa wolności i to dla mnie zawsze jest zaskakujące – zaznaczył.
Przeczytaj również
U Tolkiena we Władcy Pierścieni są momenty, gdy wiara wychodzi nad powierzchnię. Na pewno takim momentem są niektóre wypowiedzi Gandalfa z drugiego rozdziału z przeszłości, wszyscy wiedzą, że to jest taki kluczowy rozdział, gdzie następuje ekspozycja akcji i tam są zdania, które mają bardzo mocną wymowę teologiczną – powiedział.
Marcin Bąk dodawał, że Tolkien nie uważał się do końca za twórcę swoich dzieł. Miał taką wizję, że człowiek nie jest twórcą, on miał koncepcję subkreacji. Twórcą w sensie ścisłym jest tylko Stwórca – zauważył.
Całą audycję można posłuchać na stronie Radia Plus.
ag/Radio Plus/Stacja7