Nasze projekty

„Władca Pierścieni” w Kokotku. Weź udział w rekolekcjach z Tolkienem

Na niecodzienne rekolekcje o Śródziemiu zaprasza już w kwietniu Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA.

fot. wikipedia

Dlaczego niemal zawsze, gdy ktoś wierzący stworzy dzieło, które fascynuje miliony ludzi, katolicy doszukują się w nim Ewangelii albo śladów wiary? Może dlatego, że szczerej wiary nie da się oddzielić od życia, wypowiadanych słów i osobistej twórczości.

Dobro vs zło. Opatrzność w Śródziemiu. Walka duchowa. Brzemię pierścienia i małe ręce hobbitów. To niektóre elementy składające się na chrześcijańskie przesłanie powieści stulecia. Czwarta już edycja rekolekcji na podstawie „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena odbędzie się od 12 do 14 kwietnia w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku na Śląsku (Lubliniec, ul. Posmyk 5).

materiały prasowe

Tym razem o szczęśliwym zakończeniu

W trakcie tego weekendu uczestnicy usłyszą w Kokotku brzęk mieczy, odgłosy walki w Helmowym Jarze i naradę drzewców, a tematyka rekolekcji będzie skupiać się wokół pytań: dlaczego Tolkien jest subtelnym ewangelizatorem? Jaką funkcję pełni mit w twórczości profesora z Oksfordu? Dlaczego wszystkie mitologie dążyły właśnie do wydarzeń zbawczych? Dlaczego śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa to największy i prawdziwy „mit”?

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Miłośnik i znawca Tolkiena: „Teologia Tolkiena” to jedna z naprawdę wielkich książek ostatniej dekady

Tym razem będziemy przyglądali się wątkom Eukatasrophe, czyli fragmentom „Władcy Pierścieni”, w których dostrzegamy szczęśliwe zakończenie. To z Ewangelii J.R.R. Tolkien zaczerpnął wątki, w których nagromadzony dramat wydarzeń jest prawie nie do uniesienia, a zostaje rozwiązany ingerencją „z góry” – opowiada o. Dominik Ochlak OMI, który prowadzi rekolekcje na podstawie powieści fantasy.

Tak jak Biały Czarodziej wpuszczał promień światła i mądrości, które pomagały wolnym rasom Śródziemia wygrywać bitwy z siłami zła, tak zmartwychwstanie Jezusa daje doświadczenie wolności i rodzi w każdym, kto wierzy, doświadczenie odwagi i prawdziwej nadziei na kolejny etap swoich zmagań. Wątki nadziei i wygrane bitwy prowadzą do najważniejszego spotkania – ze Zmartwychwstałym. Będą nam pomagać w tym nieoczywiste rozważania Drogi Światła – zapowiada oblat.

ZOBACZ TEŻ>>> Już jest! “Droga. 28 kroków do Światła”. Książka o Bożej miłości w twoim życiu

Reklama

Tę edycję rekolekcji wzbogaci po raz kolejny Ryszard Derdziński, jeden z najlepszych znawców twórczości Tolkiena w Polsce. Będzie również okazja do rozmów, pogłębionej modlitwy i odpoczynku. Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA zlokalizowane jest w sercu lublinieckich lasów, w malowniczym otoczeniu stawu i natury, oferując jednocześnie zakwaterowanie w nowoczesnym ośrodku z dobrym wyżywieniem. Rekolekcje skierowane są dla osób w wieku 15–25 lat. Więcej szczegółów i zapisy na stronie www.niniwa.pl.

materiały prasowe, pa/Stacja7

ks. Stanisław Adamiak
Teologia Tolkiena

Kup książkę na Dobroci.pl

„Teologia Tolkiena” to przede wszystkim zaproszenie do wspólnego odkrywania historii stworzenia człowieka, obecnej w epickiej opowieści o świecie Śródziemia. To niezwykle wciągające rozważania o aniołach i demonach, grzechu, śmierci, sumieniu, pokusie, zbawieniu, miłosierdziu, przeznaczeniu i łasce. „Teologia Tolkiena” jest także kopalnią pomysłów na ciekawe przybliżenie pojęć teologicznych. W książce znajduje się także bonus w języku elfickim  – Arcandë Loreto – Litania ku czci Maryi, przetłumaczona przez księdza Michała Kosowskiego, specjalistę od “elfiej łaciny”.

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę