Nasze projekty

Miłośnik i znawca Tolkiena: „Teologia Tolkiena” to jedna z naprawdę wielkich książek ostatniej dekady

"Teologia Tolkiena to jedna z naprawdę wielkich książek ostatniej dekady wydanych w Polsce" - powiedział Ryszard Derdziński, miłośnik i znawca Tolkiena, w rozmowie z Wnet.fm.

fot. Stacja7/ domena publiczna, wikipedia.org

„Teologia Tolkiena” to książka autorstwa ks. Stanisława Adamiaka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Stacja7. W rozmowie z Wnet.fm, Ryszard Derdziński, miłośnik i znawca Tolkiena, zapytany o „Teologię Tolkiena”, przyznał, że „jest to jedna z naprawdę wielkich książek ostatniej dekady wydanych w Polsce”.

Bardzo oryginalna, także dlatego, że jest napisana na podstawie całego dorobku „tolkienowskiego”, jaki ukazał się w naszym języku, w naszym kraju od jakichś 20–30 lat, a który stanowił swego rodzaju kapitał grupy miłośników Tolkiena, którzy widzą w tej literaturze bardzo, bardzo głębokie treści – mówił Derdziński.

Jak zauważył, autor książki, ks. Adamiak, „zebrał mnóstwo bardzo ważnych informacji”. Nawet dodał takie rzeczy, jak na końcu książki, już w języku Tolkiena – w języku quenya, na przykład litanię loretańską, która tu została podana też po łacinie i po polsku. A książka podzielona jest na rozdziały, które praktycznie wyczerpują ten temat, o którym staramy się tutaj rozmawiać i go przekazać – powiedział miłośnik Tolkiena.

Reklama

Z kolei w rozmowie ze Stacją7 Derdziński wyjaśniał, że „Tolkien w swojej twórczości przemycał wątki religijne, ale nie sugerował ich wprost”.

Tolkien uważał, że światu potrzeba jest odnowienia znaczeń. Władca Pierścieni jest dowodem na uzdrawiającą moc literatury. Myśli i moralność chrześcijańska są „miodem”, który wsiąknął w chleb. Na pierwszy rzut oka tego miodu nie widać, ale on w tym chlebie jest i nadaje mu smak – mówił Derdziński.

„Teologia Tolkiena” jest dostępna w internetowym sklepie Stacji7 >>>dobroci.pl.

Reklama

pa, kh, wnet.fm/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę