Nasze projekty
Reklama

Ks. Adamiak: u Tolkiena niektóre nawiązania do chrześcijaństwa są widoczne gołym okiem

„Tolkien świadomie czyścił swoje dzieło z aluzji do kultu religijnego. Nie chciał też wymyślać nowej religii” - powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Stanisław Adamiak autor książki pt. "Teologia Tolkiena", którą wydała Stacja7.

Jak podkreślił ks. Adamiak, już pierwszy czytelnicy znajdowali we „Władcy Pierścieni” wiele aluzji do systemu chrześcijańskiego Często pisali listy do Tolkiena i z ich publikacji możemy dowiedzieć się, że autor miał te odniesienia na myśli. Niektóre nawiązania są widoczne gołym okiem, niektóre nieco bardziej ukryte, ale w pewnym momencie każdy czytelnik zadaje sobie np. pytanie czym jest ten pierścień, co on symbolizuje – mówił.

Autor „Teologii Tolkiena” zwrócił uwagę, że ta książka „jest zachętą, by nie poprzestawać na „Władcy Pierścieni”. Znalezienie wątków chrześcijańskich bardzo ułatwia lektura listów Tolkiena i późniejszej jego książki pt. «Silmarillion» – tłumaczył.

W „Silmarillionie” – jak mówił – „mamy opis religii, która jest tak naprawdę religią Starego Testamentu”. Jednak we Władcy Pierścieni nie ma religii, są gesty quasi religijne. Nie jest to świat przeciw religii ale obok niej, jest czymś w rodzaju przygotowania do Ewangelii – dodał autor.

Reklama

kh/Siodma9/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę