Nasze projekty
Fot. Materiały prasowe Radia Warszawa

Jak budować szczęśliwą rodzinę czyli audycja „Poradnik Życia Rodzinnego. Historie Prawdziwe” w Radiu Warszawa

W nowym cyklu reportaży Radia Warszawa rodziny z krwi i kości zapraszają do swoich domów i dzielą się swoim życiem. Audycje „Poradnik Życia Rodzinnego. Historie Prawdziwe” emitowane są w każdą niedzielę o godz. 18.40.

Reklama

W pewnym momencie czułem się jak Hiob, straciłem wszystko, ale Pan Bóg z tej sytuacji wyprowadził większe dobro – opowiada Tomek w reportażu o swojej córce Oli, która zmarła 6 dni po narodzinach. Mogłoby się wydawać, że po takim doświadczeniu nie można być szczęśliwym, że rana po utraconym dziecku jest nie do uleczenia. Historia Tomka, Moniki i ich dzieci: Michała, Piotra, Klary i Oli, której już nie ma na tym świecie pokazuje, że nie ma takiego wydarzenia, z którego Bóg nie może wyprowadzić dobra. 

Justyna i Kuba są Justyny i Kuby są 13 lat po ślubie i mają trójkę dzieci: Tosię, Anielę i Tobiasza. Ich historia rozpoczęła się niestandardowo jak na dzisiejsze czasy, bo zostali zeswatani, ale jak sami mówią – to był strzał w 10 i musiał maczać w tym palce Pan Bóg. Dziś zabiegają o codzienne chwile tylko we dwoje. Poranna kawa, wieczorne rozmowy w salonie przy zapalonych świecach, lampce wina i muzyce z gramofonu, codziennie przygotowywane kanapki – to tylko niektóre z rytuałów, które podgrzewają temperaturę ich relacji małżeńskiej. Dla każdego z nich droga miłości zawiera element rezygnacji z siebie, by bardziej kochać tego drugiego, ale to chyba o to w tym wszystkim chodzi. 

To przykładowe historie rodzin z którymi Weronika Ostrowska rozmawia o pokonywaniu trudów dnia codziennego, ale także pokazuje jak cieszyć się i być wdzięcznym za rodzinę. Audycja „Poradnik Życia Rodzinnego. Historie Prawdziwe” jest emitowana w Radiu Warszawa w każdą niedzielę o godz. 18.40. Ostatnia audycja cyklu zaplanowana jest na 26 grudnia.

Reklama

Archiwalne audycje oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej TUTAJ. Projekt dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze rodzina!”.

Posłuchaj niezwykłych historii rodzinnych:

1. Monika i Tomasz

W pewnym momencie czułem się jak Hiob, straciłem wszystko, ale Pan Bóg z tej sytuacji wyprowadził większe dobro – opowiada Tomek w reportażu o swojej córce Oli, która zmarła 6 dni po narodzinach. Mogłoby się wydawać, że po takim doświadczeniu nie można być szczęśliwym, że rana po utraconym dziecku jest nie do uleczenia. Historia Tomka, Moniki i ich dzieci: Michała, Piotra, Klary i Oli, której już nie ma na tym świecie pokazuje, że nie ma takiego wydarzenia, z którego Bóg nie może wyprowadzić dobra. Ola nie jest obecna tylko w ich wspomnieniach, często wysyła im z nieba namacalne znaki swojej obecności, bo jest wciąż członkiem tej rodziny.

Reklama

2. Justyna i Jakub Witkowscy

Jak rodzice się całują, to jest bleeee – mówi 5-letni Tobiasz. A często tata całuje mamę?
Bleeee – odpowiada najmłodszy syn Justyny i Kuby, którzy są 13 lat po ślubie i oprócz synka Tobiasza, mają jeszcze dwie starsze córki Tosię i Anielę. Ich historia rozpoczęła się niestandardowo jak na dzisiejsze czasy, bo zostali zeswatani, ale jak sami mówią – to był strzał w 10 i musiał maczać w tym palce Pan Bóg. Dziś zabiegają o codzienne chwile tylko we dwoje. Poranna kawa, wieczorne rozmowy w salonie przy zapalonych świecach, lampce wina i muzyce z gramofonu, codziennie przygotowywane kanapki – to tylko niektóre z rytuałów, które podgrzewają temperaturę ich relacji małżeńskiej.
I choć ta opowieść może się wydawać nieco cukierkowa, to w codzienności wcale tak słodko nie jest – niejednokrotnie Kuba wieczorem miałby ochotę tylko słuchać lub pójść spać, ale tego nie robi, bo wie, że dla Justyny ważna jest rozmowa. Justyna natomiast uczy się jego języka miłości – czyli przyjmowania i dawania prezentów – poprzez np. przygotowywanie kanapek z niespodzianką. Dla każdego z nich droga miłości zawiera element rezygnacji z siebie, by bardziej kochać tego drugiego, ale to chyba o to w tym wszystkim chodzi.

3. Justyna i Paweł

Reklama

W naszych dzieciach widzimy siebie samych, Ania jest klonem Justynki, a Szymek moim i widzimy w nich swoje wady… – opowiada śmiejąc się Paweł. Franio jedzie na swoim autku, Szymek układa klocki, Ania rysuje koleżankę z klasy. Ich dom tętni życiem i radością, pełno w nim śmiechu i miodu, który dzieci ze smakiem zajadają po kolacji.
Dzieci przedszkolne bardzo przestrzegają zasad, jak pani w przedszkolu powie, że nie wolno, to nie wolno – mówi Justyna.
To taki słodki wiek, przedszkolaki nie kombinują, mają czyste serca – podkreśla Paweł, trzymając na kolanach 2-letniego Frania. A w tym czasie 5-letni Szymek wciąż układa klocki.
O tym, czego potrzebują przedszkolaki i czego od przedszkolaków mogą nauczyć się rodzice opowiedzą Justyna i Paweł ze swoimi dziećmi: Anią, Szymkiem i Franiem.
Na reportaż pt. „Przedszkolaki wiedzą lepiej” zaprasza Weronika Ostrowska.

4. Dorota i Łukasz

Widzę w swoim życiu dobre owoce codziennej modlitwy. Chcę, żeby tego doświadczyły też moje dzieci, dlatego każdego wieczora modlimy się całą rodziną – mówi Łukasz, mąż Doroty, tata Bartka, Łucji i Rafałka. Ale wygospodarowanie czasu na tę modlitwę to wcale nie jest łatwa sprawa, bo rodzinna rutyna to nie bajka. Dorota wstaje najwcześniej i wychodzi zanim wstaną dzieci. Łukasz robi śniadanie, odprowadza dzieci i potem zajmuje się najmłodszym Rafałkiem. Pranie, sprzątanie. Gotowanie. Powrót do domu. Chwila wytchnienia Łukasza w garażu, gdy Dorota przejmuje dzieci. Znów płacz najmłodszego, opowieści przy kolacji, wieczorne czytanie i opowieści taty, modlitwa.
Czasu brakuje zawsze, ale nigdy nie może go zabraknąć na to, żeby być razem i codziennie uczyć się miłości. Jak dbają o miłość Dorota i Łukasz?

5. Kinga i Michał

Być sobą, całą sobą dla tych dzieci – to jest macierzyństwo. Ja wiem, że to jest poświęcanie się, tak, zdaję sobie z tego sprawę. Tak, te dzieci mnie wysysają, zdaję sobie z tego sprawę. Ale ja chcę, żeby to przyniosło kiedyś dobre efekty, bo dzieci wychowujemy dla świata nie dla siebie – mówi Kinga, żona Michała, szczęśliwa mama 9-letniej Tosi, 7-letniej Matyldy i rocznych bliźniaków Mieszka i Ludwika. Jak wygląda codzienność mamy? Jak kocha mama i co chce przekazać swoim dzieciom? Jak postrzega jej rolę mąż?

6. Karolina i Łukasz

Każde z dzieci Karoliny i Łukasza już na tak wczesnym etapie rozwoju przejawia indywidualne zainteresowania i talenty, które niekiedy rodziców zaskakują. Jak dbać o to, by nie narzucać dzieciom swoich pasji ale dać im możliwość odkrywania własnych? Co zrobić, by wspomagać dzieci w rozwijaniu talentów?

7. Małgorzata i Adam

Poznali się w czasie Europejskiego Spotkania Młodych. Wiedzą jak zacząć dzień, by mieć motywacje i pokój serca. Ich zdaniem szkoła uczy niezależności i sposobu radzenia sobie z sukcesami i trudnymi doświadczeniami. Jeśli dzieci będą miały silną więź rodzinną, nie muszą obawiać się o negatywny wpływ środowiska na ich decyzje, bo to właśnie w domu odnajdą wsparcie. 5-letnie bliźnięta Marek i Marysia uwielbiają rysować – może w przyszłości będą architektami. Maks lubi matematykę i jest pasjonatem taekwondo, a nastoletnia Maja interesuje się geografią. Jakie lekcje od życia na tym etapie odbierają rodzice i co pomaga im scalać ich niezastąpioną więź?

8. Małgosia i Bogumił

Wspólne śniadania, rodzinne oglądanie filmów w piątki, granie w planszówki, niedzielne wyjścia na mszę świętą – to tylko niektóre ze sposobów na rodzinne spędzanie wolnego czasu. A to wszystko po to, by więzi rodzinne były bliskie i silne, żeby wszyscy członkowie rodziny czuli się ze sobą dobrze, mimo tego, że wcale nierzadko zdarza się im też pokłócić. Jak wspólnie spędzać wolny czas w rodzinie? Jakie ma to znaczenie w umacnianiu więzi między rodzicami i dziećmi?

9. Beata i Janusz

Jest dumny ze swoich dzieci. Z najstarszym Tymoteuszem mają swoje sprawy i męskie tematy. Dziewczynki zapatrzone są w tatę, który wspiera ich pasje, podziwia obrazy, rysunki starszej córki Łucji. Jest również zorientowany w akcjach Psiego patrolu uwielbianego przez najmłodszą Marcelinkę, z którą trenuje wyścigi do… przedszkola. Jak docenia, wspiera i zauważa to zaangażowanie – jego żona? Kiedy rozpoznała wrażliwość rodzicielską swojego przyszłego męża? O tym w reportażu Ewa Pietrzak. Jego bohaterami są Janusz i Beata Śmigiera, rodzice Tymoteusza, Łucji i Marceliny.

10. Edyta i Mirek

„Mój lekarz prowadzący, ginekolog, pytał się mnie chyba ze trzy razy, czy ja jestem pewna, że chcę urodzić. A ja odpowiedziałam, że tak, jestem pewna. Zapytał: a czy mąż jest pewny? Odpowiedziałam, że tak, mąż też jest pewny” – mówi Edyta, mama Ani z zespołem Downa. Edyta i Mirek nie mieli wątpliwości, że dziecko, które było dla nich zaskoczeniem, powinno się urodzić. Byli już wtedy rodzicami nastolatków Szymona i Michała i zaczynali planować podróże tylko we dwoje. Wielkim darem dla Ani okazał się Bartuś, który urodził się rok po niej i był dla rodziców jeszcze większym zaskoczeniem niż dziewczynka. Bartuś i Ania bardzo lubią się razem bawić, dzięki bratu Ania robi szybsze postępy. Jak wygląda codzienność w rodzinie, gdzie jedno z dzieci jest chore?

11. Jovita i Tomek

Z Krakowa przenieśli się do Warszawy. Ona utalentowana skrzypaczka- muzyk, pedagog – on kreatywny informatyk zakochany w swojej żonie i dbający o rodzinę. Tym razem swoją historią podzielą się z nami Jovita i Tomek, rodzice Basi, Jerzyka, Oli, Jana, Pawła i Krzysia.

12. Magda i Andrzej

Każda z historii oczekiwania na dzieci, na telefon z ośrodka adopcyjnego jest dobrze znana i opowiadana przez dzieci i rodziców. Tym opowieściom towarzyszy wiele ciepła, uśmiechu i miłości, bo cała trójka wie, że była wyczekiwana. „Nie czuję się jakąś inną mamą, normalną. Jestem dla moich dzieci, a moje dzieci są dla mnie” – mówi z czułością Magda zapytana o to, co dla niej znaczy być mamą. Jak buduje się szczęśliwą rodzinę, gdy dzieci i rodziców nie łączą więzy krwi?
Opowiedzą o tym Magda i Andrzej ze swoimi dziećmi Piotrkiem, Beatą i Łukaszem.

13. Anna i Robert

Nie warto tracić czasu na kłótnie i spory. Ich dom kipi radością, a to za sprawą 4 dzieci i ich rodziców Anny i Roberta. Robert potrafi rozśmieszyć swoją żonę – również dzięki temu w tej rodzinie nie ma cichych dni, bo wiedzą co w ich życiu jest najważniejsze. Tym razem o swoim rodzinnym spełnieniu opowiedzą Anna i Robert rodzice Kubusia, Kacpra, Emilki i Amelki.

14. Lena i Tomek

Jak mówią Lena i Tomek, nad ich rodziną czuwa aniołek – Ignaś, ich pierwszy syn, który zmarł od razu po urodzeniu. Jest on wciąż obecny w ich życiu, co czuje cała rodzina. Jak przeżywa się kolejne oczekiwanie na dziecko i narodziny? O tym opowiedzą Lena i Tomek ze swoimi dziećmi.

15. Iza i Adam

W ich domu pachnie kolędą. Głowa rodziny – Adam demonstruje użyteczność świątecznych rekwizytów Iza ze wzruszeniem mówi o Bożym Narodzeniu w rodzinie; „… jakie to szczęście spotkać się RAZEM W TYM SZCZEGÓLNYM DNIU” Mają troje dzieci, czy w związku z tym twierdzą, że Józef i Maryja ze swoim Jedynakiem mieli łatwiej. Czego uczy ich postawa Matki Bożej? Swoją historią podzielą się z nami Iza i Adam – małżeństwo z ponad 24-letnim stażem, oraz ich dzieci Ada, Emilia, oraz Ignacy.

Posłuchaj wszystkich historii:

mat. prasowe, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę