Nasze projekty
Fot. Radio Warszawa, Facebook/ Elijah Merrell, Unsplash

Radio Warszawa. Radio, które dodaje Ducha

„Staramy się głosić Ewangelię, dobrą nowinę i dlatego dobrze nas słuchać, bo to są słowa, które dają prawdziwe życie”. O ewangelizacji w radiu, nowej ramówce Radia Warszawa i niecodziennych pomysłach na audycje rozmawiamy z ks. Mariuszem Wedziukiem, dyrektorem i redaktorem naczelnym Radia Warszawa.

Reklama

Zofia Świerczyńska, Stacja7: Czym dla księdza jest radio?

Ks. Mariusz Wedziuk, Radio Warszawa: Radio to dla mnie miejsce spotkania ze słuchaczami. Jako radiowcy jesteśmy sługami słuchaczy, dla nich istniejemy, dla nich nadajemy. Dla mnie radio katolickie, lokalne – bo takim też jesteśmy – jest miejscem, w którym ewangelizujemy, formujemy ludzi, ale też dostarczamy informacji z życia lokalnej społeczności, z życia Kościoła. W radiu spotykamy się człowiekiem, którego nie znamy, ale którego sobie wyobrażamy – akurat w naszym radiu jest to człowiek w wieku pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. To człowiek, który ma rodzinę, dzieci. Staramy się być radiem familijnym, tworzyć treści skierowane do małżeństw, rodzin, ale także do osób w innym stanie życia. Tak kształtujemy nasz program, aby był on uniwersalny i trafiał w potrzeby słuchaczy.

CZYTAJ: 16 lat w sutannie i 35 za obiektywem. Ks. Mariusz Wedziuk

Wspomniał ksiądz o tym bardzo ważnym elemencie – formacji. Jak z księdza perspektywy zmieniają się sposoby ewangelizacji na przestrzeni lat? Jakie dziś są potrzeby odbiorców? Czego poszukują?

Na pewno te sposoby ewangelizowania przez radio i w ogóle przez media szybko się zmieniają w ostatnim czasie. Dzisiaj przede wszystkim są to krótsze formy (zwłaszcza czasowo). Jeszcze 10, 15 lat temu radio korzystało z długich form i długich audycji, emitując je w ciągu dnia. Dzisiaj ludzie żyją w pośpiechu, w biegu, zwłaszcza w większych miastach, tak jak w Warszawie i w ciągu dnia potrzebują jednak krótszych, strawnych form. To właśnie na przestrzeni ostatnich lat zmieniliśmy, dłuższe formy zaczynają się po godzinie 20:00 lub w weekendy – wtedy jest czas na audycje formacyjne, publicystyczne. Trzeba też wczuwać się w to, co robi słuchacz w danym momencie, dlatego ten czas poranny i przed południem wypełniony jest krótszymi formami, takimi jak “Ewangeliarz”, czyli codzienna Ewangelia z komentarzem, są tzw. “Dobre słowa” z nauczania świętego Jana Pawła II , papieża Franciszka, naszych biskupów, jest także zupełnie nowa audycja katechizmowa “Ludzkie pytania o wiarę”, ale też “Przystanek parafia”. Wychodzimy też naprzeciw potrzeby wspólnej modlitwy na rozpoczęcie i zakończenie dnia, modlitwy różańcowej. Na antenie jest codzienna transmisja Mszy św., Koronki do Miłosierdzia Bożego, czy Apelu Jasnogórskiego.

Reklama

W nowej ramówce “Radia Warszawa” moją uwagę szczególnie zwróciła audycja “Przystanek parafia”. Skąd wziął się pomysł na to, by opowiadać o parafiach? W czasach “churchingu” poczucie wspólnoty parafialnej wydaje się słabnąć… 

Ciekawe pytanie pani postawiła, bo uważam, że właśnie w dobie “churchingu” ludzie mają szansę poznać też inne wspólnoty parafialne. Jeden z moich znajomych proboszczów mówił, że dziś samochód zmienił prawo kanoniczne – to znaczy, że każdy, kto ma samochód i ma dużo kościołów wokół miejsca zamieszkania, może sobie wybrać kościół, księdza, kazania i tak dalej. Pomysł tej audycji zrodził się przede wszystkim z podstawowej potrzeby, żeby radio było obecne w parafiach, a parafie były obecne w radiu. Stąd też przez cały tydzień, kilka razy w ciągu dnia, od poniedziałku do piątku będą emitowane krótkie nagrania z udziałem parafian i księży na temat życia parafii i jej społeczności. Przedstawiciele parafii będą także nagrywać swoje dźwięki, zapowiedzi. W ramach podsumowania całego tygodnia poświęconego danej parafii, w niedzielę o godz. 20:00 będzie emitowana dłuższa rozmowa z przedstawicielami parafii, z księdzem proboszczem czy wikariuszem.

To dość niespotykany dotąd pomysł – nie tylko opowiadacie o wierze, ale także towarzyszycie i zapraszacie do wspólnego działania i modlitwy.

Wspólnoty działające na terenie parafii będą mogły się zaprezentować w radiu, ale też są zaproszone do prowadzenia ze studia codziennego, wieczornego różańca. W naszych mediach społecznościowych będziemy także informować i nagłaśniać ciekawe inicjatywy, wydarzenia związane z życiem parafii. Będzie to obopólna korzyść – nasi słuchacze poznają szereg różnych parafii w diecezji warszawsko-praskiej, ale też właśnie my, jako radio będziemy mogli “przebić się” do naszych diecezjan szerzej, naszym celem będzie zachęcenie ludzi do słuchania katolickiego radia. 

W ofercie Radia Warszawa pozytywnie zaskakuje różnorodność, ale też oryginalność. W środy o godz. 22:05 będzie można wziąć udział w… radiowym kursie małżeńskim! Proszę zdradzić jak będzie wyglądał taki kurs.

Audycję poprowadzi pan Paweł Zuchniewicz, autor książek o bł. Prymasie Wyszyńskim czy św. Janie Pawle II, ale także wieloletni dziennikarz, który ma dużo kontaktów z małżeństwami i rodzinami. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że celem tej audycji ma być stała formacja małżeństw, ponieważ tej formacji dzisiaj często brakuje. Patrząc na skalę rozwodów, rozmaitych konfliktów małżeńskich, stwierdziliśmy, że nie wystarczy kurs przedmałżeński, ale potrzebny jest też kurs małżeński. W małżeństwie trzeba się nieustannie formować, żeby wytrwać w przysiędze małżeńskiej do końca dni – stąd początek tej nazwy audycji “Ślubuję ci miłość. Radiowy kurs małżeński”. Chcemy przypominać i uświadamiać małżonkom ich powołanie oraz że poprzez ten sakrament Bóg złożył łaskę, z którą trzeba nieustannie współpracować, rozwijać tę relację. Wiadomo, że dzieci kiedyś odejdą, a małżonkowie zostaną sami – jeśli nie będą mieć właściwie zbudowanej relacji, nie będzie między nimi więzi małżeńskich. To wtedy ma miejsce wiele konfliktów, niestety także i często są rozwody, bo okazuje się, że więź była oparta o wychowywanie dzieci i małżonkowie stracili ze sobą relacje. I ta audycja ma wyjść naprzeciw potrzebie stałej formacji małżeńskiej. A co dokładnie będzie w pierwszej audycji, jeszcze nie wiem, sam z ciekawością czekam!

Reklama

ZOBACZ: Prymas Wyszyński „od siebie” o małżeństwie

A jest na co czekać!

Tak, także inne katolickie stacje radiowe w Polsce są zainteresowane tymi treściami – nie jesteśmy samotną wyspą, jesteśmy częścią większej wspólnoty radiowej. Stanowimy Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, któremu mam przyjemność przewodzić w imieniu księży dyrektorów.  Zrzeszonych jest ponad 20 stacji radiowych, współpracujemy ze sobą, wymieniamy się audycjami. Z tego powodu nasze audycje można usłyszeć również w wielu innych rozgłośniach katolickich w całej Polsce, a audycje innych stacji u nas. Ponadto, w ramach Forum, prowadzimy wymianę informacji, a także współpracujemy na płaszczyźnie promocyjno-reklamowej i wymieniamy się doświadczeniem w pracy radiowej.

W nowej ramówce jest coś dla małżeństw, dla wspólnot parafialnych, w nowościach przejawia się także wątek katechetyczny. Jak będzie wyglądać audycja “Pytania o wiarę”?

Mówiąc najprościej będzie to audycja poświęcona katechezie dorosłych. Nie będzie jednak ściśle tłumaczyła podstawowych prawd wiary, gdyż taki cykl audycji już był w Radiu Warszawa. Tym razem wychodzimy naprzeciw potrzebom ludzi dorosłych i ich nieustannej formacji w wierze. Jak pisał nasz święty papież Jan Paweł II w Encyklice Fides et ratio „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.  

Reklama

Chcemy dać naszym słuchaczom konkretne argumenty – przede wszystkim dla ich własnego rozwoju, jak wierzę, ale też do dyskusji, często z osobami wątpiącymi i poszukującymi czy będącymi poza Kościołem katolickim. Chcemy, żeby w tej audycji znalazło się oczywiście Pismo Święte, ale też i tłumaczenie podstawowych prawd wiary przez teologów zajmujących się teologią fundamentalną czy dogmatyczną, będziemy też mówić o ojcach Kościoła, o liturgii, o duchowości chrześcijańskiej. 

Także będzie to szeroko pojęta audycja katechizmowa, której celem jest stała katecheza dorosłych. Niestety brakuje jej w Polsce, o tym mówi się już od kilku lat. Katechizujemy dzieci, młodzież, a nie ich rodziców. To jest pewna luka. Dzieci często pytają rodziców o wiarę, mają dużo pytań, a rodzice są bezradni, bo sami tę katechizację zakończyli na etapie szkoły średniej i tego pogłębienia potem brakuje. Brakuje też na to czasu ze względu na codzienne sprawy – praca, dom, obowiązki, dlatego chcemy odbyć taką katechezę w krótkiej, pięciominutowej, przystępnej formie.

Wspólnym mianownikiem nowości jest zdecydowanie wyjście do ludzi, zaproszenie do współtworzenia radia, wzięcie czynnego udziału w ewangelizacji, oddanie im głosu, zaproszenie do bycia “po tej samej stronie mikrofonu”. To jest właśnie to, czego teraz potrzebuje Kościół?

Tak, bo Kościół to wspólnota ludzi wierzących! Ten podział na świeckich i duchownych ciągle tkwi w naszym myśleniu i społeczeństwie. Ciągle myślimy w kategoriach “my” i “oni”. Świeccy to jest “olbrzym” w Kościele w porównaniu z liczbą księży, dlatego dzisiaj ewangelizacja w dużej mierze opiera się na świeckich, na ich przykładzie i świadectwie życia. Bez tego Kościół nie będzie spełniał swojej misji ewangelizacyjnej. Dlatego trzeba cały czas budować świadomość odpowiedzialności za Kościół, który tworzą nie tylko księża, biskupi, papież, ale my wszyscy! To trzeba ciągle tłumaczyć i przypominać. Myślę, że świadectwo wiary ludzi świeckich w swoich środowiskach pracy i życia jest dzisiaj kluczowe.

Dlaczego warto włączyć Radio Warszawa?

Warto włączyć Radio Warszawa przede wszystkim dlatego, że dodaje ducha. Człowiek to nie tylko ciało, ale i duch. W Radiu Warszawa umacniamy ludzkiego ducha poprzez wspólne modlitwy ze słuchaczami, przez katechezę, audycje formacyjne, ewangelizacyjne, ale też przez proste i ważne rozmowy o życiu. Nasi słuchacze są wdzięczni, że w naszym radiu mogą znaleźć wachlarz propozycji dla siebie. Dlaczego jeszcze warto słuchać Radia Warszawa? Bo dobrze się słucha Radia Warszawa, bo jest dobra muzyka, są dobre wiadomości! W zalewie “fake newsów”, “bad newsów”, staramy się znaleźć to, co dobre i dlatego w nowym poranku Radia Warszawa zrobiliśmy „Przegląd dobrych wiadomości”. 

Warto nas słuchać także dlatego, że głosimy Ewangelię, dobrą nowinę, dobre słowo – to, czego ludzie dzisiaj potrzebują słuchać, nawet jak czasem wypierają to ze świadomości. Nowe hasło Radia Warszawa brzmi “dobrze słuchać”, bo proponujemy dobre, wartościowe treści, które mogą nas umacniać. Staramy się głosić Ewangelię, dobrą nowinę i dlatego dobrze nas słuchać, bo to są słowa, które dają prawdziwe życie.

Z nową ramówką Radia Warszawa można zapoznać się na stronie internetowej TUTAJ.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę