Nasze projekty

Aneta Liberacka: młodzi ludzie szukają dobrych pasterzy

"Z raportu “Kościół w Polsce 2023”, wynika że 36% młodych ludzi szuka dostępności u duszpasterzy prowadzących ich do Boga także w różnych rozterkach" - mówiła Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7, podczas rozmowy w Radiu Warszawa.

fot. Vytautas Markūnas SDB/cathopic.com

Katolik w obliczu zgorszenia

W rozmowie poruszony został temat Raportu “Kościół w Polsce 2023” oraz ostatnich wydarzeń w Dąbrowie Górniczej. Odpowiadając na pytanie, jak powinien się w obliczu takiego zdarzenia zachować katolik, Aneta Liberacka przyznaje, że “człowiek zaangażowany, wierzący w Kościół jako wspólnotę, na pewno odczuwa smutek i chciałby bronić swojej rodziny, zwłaszcza, gdy słyszy na jej temat jakieś szydercze głosy”. Ciężko jednak o tę obronę, gdy widzi się tak gorszące sytuacje – mówi red. naczelna portalu Stacja7.

To, co widzę na Stacji7 w komentarzach młodych ludzi, to zdecydowanie wołanie o dobrych pasterzy w takich sytuacjach. Z raportu, o którym pani redaktor wspomniała, wynika że 36% młodych ludzi szuka dostępności u duszpasterzy prowadzących ich do Boga także w różnych rozterkach. A każde takie wydarzenie sprawia, że oddalamy się od wizji spotkania w Kościele dobrych duszpasterzy – wskazuje.

Jej zdaniem jednak “nie pomijając zgorszenia i smutku, musimy pamiętać, że mamy wspaniałych księży, którzy także cierpią, gdy uogólnia się na wszystkich księży takie zachowanie”.  

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Raport o Kościele. Powinien nami wstrząsnąć i pobudzić do działania

Reakcja Kościoła

Jak wskazała Zofia Kozerawska, nierzadko słyszy się głosy, że w takich sytuacjach Kościół reaguje zbyt łagodnie i nierzadko próbuje zamieść pod dywan. Ks. Jan Dohnalik uważa, że “najważniejsze jest zastosować przejrzyście to, co mówi prawo kanoniczne”. Należy wyjaśnić, ustalić prawdę, odpowiedzialność i wtedy wyznaczyć karę, a kary mogą być dotkliwe. Może to być wydalenie ze stanu duchownego, odsunięcie na wiele lat od pracy duszpasterskiej – wymienia ks. Jan Dohnalik.

Przypomina też, że często są różne relacje świadków danego wydarzenia, więc trzeba dokładnie wszystko według procedur kanonicznych sprawdzić. Do czasu wyjaśnienia na pewno można odsunąć danego księdza od jego funkcji duszpasterskich. Także przełożeni mogą zapłacić za swoje zaniedbania – mówi.

Reklama

Zdaniem ks. Dohnalika sprawa z Dąbrowy Górniczej “pokazuje, że reakcja obronna – gdy chcemy bronić rodziny – jest bardzo cenna”. Czasem bywa jednak tak, że rodzina sama sobie nie pomoże. Kiedy jest alkoholizm – trzeba pójść na terapię. W ostatnich latach w Kościele w Polsce uczymy się też takiej pokory, że Kościół także potrzebuje prawa – kanonicznego, czasem świeckiego, a przede wszystkim, nawrócenia – przyznaje ks. Dohnalik.

PRZECZYTAJ: #PandoraGate. Czyli upadek świata polskich patocelebrytów

Reakcja mediów katolickich

Zapytana o to, w jaki sposób portal Stacja7 podejmuje tego typu trudne tematy, Aneta Liberacka podkreśla, że “naszym zadaniem jest przekazanie prawdy”. Tak jak powiedział ksiądz, trzeba zrobić wszystko, by do tej prawdy dotrzeć. Nie podkręcać w żadną stronę – ani nie wybielać ani iść w stronę nadmiernej sensacji. Uważam, że absolutnie media katolickie nie moga unikać takiego tematu udawać, że tego nie było – mówi.

Reklama

My na Stacji7 poinformowaliśmy, co się wydarzyło, kiedy były już na ten temat pewne źródła – głównie opierając się na Katolickiej Agencji Informacyjnej. Później pisaliśmy o pojawiających się w tej sprawie oświadczeniach. Możemy mieć, jako dziennikarze, swoje zdanie na temat tych oświadczeń, na pewno nas to zabolało. Być może te oświadczenia powinny być bardziej przemyślane – ale to już nasze osobiste zdanie – dodaje.

Jak podkreśla Aneta Liberacka, “staramy się pisać teksty o tym, że jesteśmy wspólnotą, że są w niej różne osoby, że nie uchylamy się od prawdy, że potępiamy dane zachowania, ale nigdy nie potępiamy człowieka i oczekujemy, że będzie to zbadane, że będą wyciągnięte konsekwencje i że będziemy o tym informować”.

CZYTAJ: 46% Polaków wypowiada się pozytywnie o Kościele katolickim. Nowe badania CBOS

Współpraca Kościoła i mediów

Ks. Jan Dohnalik podzielił się także swoim doświadczeniem w kontekście współpracy Kościoła i mediów w sytuacjach głośnych spraw związanych z duchownymi. Jego zdaniem, kiedy jasno się mówi pewne rzeczy – oczywiście w szacunku do osób, danych osobowych – to tylko pomaga.

Mieliśmy raz w Ordynariacie Polowym sprawę związaną z księdzem pedofilem, była to sprawa bardzo trudna. Pamiętam, jak organizowaliśmy na ten temat konferencję prasową i jak źle spałem dzień przed nią. Przyszły na tę konferencję różne media, bardziej i mniej przychylne Kościołowi. Natomiast okazało się, że kiedy powiedzieliśmy, co zrobiliśmy, jakie kroki zostały podjęte, konferencja się szybko skończyła. Nie było pytań. Jeśli się zrobi to, co trzeba zrobić, tylko się zyskuje. Na przejrzystości zyskuje się pewien autorytet – mówi ks. Dohnalik.

W rozmowie poruszono także kwestię ludzi młodych i ich podejścia do wiary i religijności, w oparciu o dane z „Raportu o Kościele 2023”. Aneta Liberacka podkreśliła, że raport ten zwraca przede wszystkim uwagę na to, że mamy w Kościele pewne problemy. Raport ewidentnie pokazuje to, że w grupie, szczególnie w tej młodej, religijność w Polsce spada. W porównaniu do lat 90. to aż 30%. A takie wydarzenia, jak te w Dąbrowie najbardziej właśnie w tych młodych uderzają – podkreśliła, dodając, że „taki jeden przypadek powoduje stratę, którą trzeba później nadrabiać przez wiele lat”.

W rozmowie pojawia się także temat roli mediów społecznościowych w prezentowanie młodym prawdy. Jak podkreśla redaktor naczelna Stacji7, w mediach społecznościowych głównie chodzi o zasięgi, dlatego też informację bazujące na emocjach zyskują najwięcej, mimo, że nie zawsze mają z prawdą wiele wspólnego. To nie jest tak, że młodzi ludzie w mediach społecznościowych dostają prawdę. Dostają jakąś bańkę informacyjną, którą dla nich wybierają algorytmy – powiedziała Aneta Liberacka. Na pytanie, jak można się przed tym bronić, podkreśliła, że trzeba być przede wszystkim świadomym i dokładnie przesiewać to co jest nam dostarczane.

„Nie ma lepszego sposobu niż prawda i transparentność”

Ks. Jan Dohnalik odpowiada także na pytanie o to, czy Kościół będzie otwarcie informował o procedurach postępowania w sytuacjach gorszących opinię publiczną, związanych z duchowieństwem. Jeśli my katolicy będziemy o tym głośno mówić, wyjaśniać, to wtedy też będziemy wiarygodni w tym społeczeństwie, w którym informacja i dialog są normalnymi postawami – podkreślił ks. Jan Dohnalik.

Następnie padło pytanie, czy można coś zrobić, żeby Kościół odzyskał swój autorytet. Nie ma lepszego sposobu niż prawda i transparentność – powiedziała Aneta Liberacka, podkreślając, że coraz bardziej stajemy się „Kościołem małych wspólnot”. Według Raportu wszystkie liczby dotyczące religijności spadają, rosną jedynie te dotyczące osób zapisujących się do wspólnot. Tam mają swojego duszpasterza, który ich prowadzi i jest dla nich autorytetem, a przez to jest też autorytetem Kościoła dla tych ludzi – podkreśliła redaktor naczelna Stacji7.

Całego wywiadu można posłuchać tutaj.

os/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę