Nasze projekty

„W dziękczynieniu za wolność Ojczyzny”. Narodowe Święto 3 maja w Świątyni Opatrzności Bożej

Podczas Mszy św. 3 maja zgromadzeni w Świątyni Opatrzności Bożej będą modlić się w intencji Ojczyzny. Można jednak złożyć także indywidualne intencje. Uroczysta Msza św. będzie transmitowana w internecie.

Fot: Adrian Grycuk/ CC BY-SA 3.0

W Świątyni Opatrzności Bożej, która jednoczy Polaków w dziękczynieniu z wolność Ojczyzny, uczcimy 233. rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 maja.

Konstytucja 3 maja – za której uchwalenie Sejm Wielki ustanowił jako Wotum Wdzięczności budowę Świątyni Opatrzności – miała na celu wzmocnienie państwa i rozszerzała wolność na niecieszące się dotąd tym prawem grupy społeczne. Była wielkim osiągnięciem narodu, który mając w pamięci doświadczenia I rozbioru Polski, dążył do zachowania niepodległości.

Wolność ceniąc drożej nad życie…

„Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, wolni od hańbiącej obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w nasze ręce jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą Konstytucję uchwalamy” – tymi słowami preambuły rozpoczyna się Konstytucja 3 maja.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Dziękujemy Ci Boże, że jesteśmy Polakami

To doniosłe dzieło, które nie pozostało bez echa w Europie i na świecie, nie uratowało Rzeczypospolitej przed ostatecznymi rozbiorami, ale pamięć o Konstytucji pozwoliła narodowi przetrwać czas 123-letniej niewoli, pielęgnować ideę wolności i w końcu ją odzyskać. Dziś wzrastają szczęśliwie kolejne pokolenia Polaków, które o wolność nie muszą walczyć, ale majowa rocznica zawsze skłania do refleksji nad tym, co nazywamy umiłowaniem Ojczyzny i w jaki sposób powinna się ona wyrażać.

Dlatego podczas Mszy św. 3 maja wierni będą modlić się w Świątyni Opatrzności Bożej w intencji Ojczyzny. Indywidualne intencje można składać do 2 maja poprzez serwis internetowy, link TUTAJ. Zostaną one złożone jako dary ołtarza, a ofiary staną się cegiełką na dalszą budowę Wotum Narodu.

Reklama

W piątek, 3 maja o godz. 12.00 w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej wybudowanej jako Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja, zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny.

Transmisja Mszy św. w internecie

Wiernych, którzy nie będą mogli 3 maja osobiście przybyć do Świątyni, zachęcamy do duchowego uczestnictwa w tej uroczystości – będzie transmitowana online w serwisie, link TUTAJ oraz na kanale YouTube Centrum Opatrzności Bożej.

„Różaniec świętych – nie jesteś sam” – to już 4 lata!

3 maja przypada również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz czwarta rocznica narodzonej w Sanktuarium inicjatywy modlitewnej „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. Dziś gromadzi ona blisko 8000 wiernych, którzy medytują codziennie jedną jego tajemnicę. Dzięki temu każdego dnia wielokrotnie odmawiany jest cały różaniec. Wstawiennictwo Maryi oraz polskich świętych i błogosławionych zespala tę Wspólnotę, dając każdemu z jej członków pewność, że nie jest sam.

Reklama

Wraz z modlitwą powstał unikatowy różaniec, będący jej znakiem. Zawiera wizerunki Matki Bożej oraz świętych i błogosławionych czczonych w Sanktuarium. Do różańcowej wspólnoty modlitewnej można dołączyć w każdej chwili, wypełniając zgłoszenie w serwisie internetowym Centrum Opatrzności Bożej na stronie, link TUTAJ.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę