Nasze projekty

Ks. Nawrot: Jako chrześcijanie powinniśmy być ludźmi Wielkiej Nocy, a nie Wielkiego Postu

„Po Świętach Wielkiej Nocy wracamy do rzeczywistości i nie robimy nic, aby głosić Chrystusa Zmartwychwstałego (...) Jako chrześcijanie przede wszystkim powinniśmy być ludźmi Wielkiej Nocy, a nie Wielkiego Postu. Mam wrażenie, że zatrzymujemy się na Wielkim Piątku, a nie ma w nas radości zmartwychwstania” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Kacper Nawrot, autor książki „Więcej aniżeli Ci. Rekolekcje wielkanocne. Ideał miłości”.

fot. Bruno van der Kraan/unsplash.com

Ks. Kacper Nawrot, autor książki „Więcej aniżeli Ci. Rekolekcje wielkanocne. Ideał miłości”, który był gościem dzisiejszego Poranka w „Siódma9” opowiedział czym powinien być czas po Zmartwychwstaniu i jak go w odpowiedni sposób wykorzystać.

Powiedzenie “święta, święta i po świętach” ma dwa znaczenia. Z jednej strony najemy się, odwiedzimy wszystkich, a potem wracamy do rzeczywistości, a z drugiej strony nie robimy nic, żeby głosić Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest oktawa Wielkiej Nocy, a nikt nic nie zrobił. Po prostu wrócił do rzeczywistości. Post się skończył to już nic nie trzeba robić – mówił ks. Nawrot.

„Nie udało Ci się w Wielkim Poście? Masz 50 dni Wielkanocy – działaj dalej!”

W książce «Więcej aniżeli Ci. Rekolekcje wielkanocne. Ideał miłości”» na przykładzie św. Piotra chciałem pokazać, że można nie kochać doskonale Boga i drugiego człowieka, ale jak się nad sobą pracuje to istnieje szansa wskoczenia na wyższy poziom miłości. Fakt, że nie kocham doskonale, nie oznacza, że Pan Bóg mnie przekreśla! To jest nadzieja Wielkanocy! Po 40 dniach Wielkiego Postu mogę zdawać sobie sprawę, że naprawdę nie jestem doskonały, że czasem jestem wręcz beznadziejny. Chrystus daje mi szansę – nie udało Ci się w Wielkim Poście? Masz 50 dni Wielkanocy – działaj dalej! – podkreślił.

Reklama

W dalszej części ks. Kacper Nawrot przytoczył przykład św. Piotra, który mimo, że wyparł się Jezusa, że jego miłość nie była do końca taka, jaka być powinna, to wrócił, zrobił wszystko, aby to zmienić, odbił się od zła. Piotr w tym co zrobił doszedł do samego dna. Rzadko się o tym mówi, ale to jest dokładnie to samo co Judasz. On zdradził, ale nie zrobił z tym nic, nie nawrócił się. Natomiast Piotr zdradził, też w bardzo paskudny sposób, ale przeżył to w sobie i wrócił. Oczywiście bał się wrócić, ale jak spotkał Pana nad jeziorem – w Ewangelii św. Jana – to nie bał się wyskoczyć z łodzi i popłynąć do brzegu, żeby się z Nim spotkać. Nie wiemy co kierowało św. Piotrem, co wtedy sobie myślał, ale na pewno była tam jakaś nutka nadziei, że można to jakoś spróbować naprawić – mówił ks. Kacper.

„Jeśli jestem sam, kiedy odrzucam Pana Boga to wchodzę w dialog tak naprawdę sam ze sobą”

W czasie rozmowy w Poranku „Siódma9” ks. Kacper Nawrot odniósł się także to tych, którzy odbijają się od tzw. ściany, ściany własnych możliwości, przekonań, własnej wiary bądź jej braku. Dużym problemem jest brak świadectwa ze strony ludzi albo nieumiejętność czytania tego świadectwa. Rzeczywiście mogę się odbijać od ściany, jeśli jestem sam, ale to jest trochę postawa Judasza, który się po prostu schował i go nie było. Piotr też się schował, ale ze swoimi kolegami, zamknęli się w wieczerniku. Jeśli jestem sam, kiedy odrzucam Pana Boga to wchodzę w dialog tak naprawdę sam ze sobąpodkreślił.

Natomiast kiedy jestem z kimś, to nawet jeśli wszyscy jesteśmy w złej sytuacji, to jak nas jest więcej to w końcu kogoś natchnie do chociaż próby zmienienia tej sytuacji. Jeśli nie wierzę w Pana Boga albo jest mi strasznie źle albo mam do niego jakieś pretensje o to, że nie wychodzi tak jak być powinno, to prawdopodobnie, jeśli dziś otworzę się na innych ludzi, zacznę z nimi rozmawiać, wejdę na wyższy poziom to jest szansa, że się nie odbiję się od ściany tylko zrozumiem, że można inaczej albo że warto spróbować coś zrobić – dodał ks. Nawrot.

Reklama

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę