Nasze projekty

Aneta Liberacka: popełniamy błąd próbując zmiękczyć nauczanie Jana Pawła II, nauczanie Kościoła

"Młodym ludziom trzeba stawiać jasne wymagania i jasną wyznaczać drogę. Jan Paweł II bardzo często mówił, że nie można niczego relatywizować. To, do młodych ludzi nie trafia (...). Do nich trafia prawda. My popełniamy ten błąd, że próbujemy naukę Jezusa ufajnić, umilić, zmiękczyć." - mówiła Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7, podczas rozmowy w Radiu Warszawa.

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/commons.wikipedia.org/archiwum Stacji7

Jak podkreśliła prowadząca audycję „Poranek z Radiem Warszawa. Budzimy stolicę i okolicę” nauczanie Jana Pawła II ma moc i nadal jest aktualne.

Nauka papieża jest bardzo ważna dziś. Zaczynając od początku, od poszukiwania sensu. Dziś bardzo dużo mówi się o młodzieży, która nie tylko nie pamięta nauki papieża, ale też źle ją traktuje, wyśmiewa Jana Pawła II – mówiła redaktor naczelna Stacji7, podkreślając, że kiedy ktokolwiek z tych młodych zagłębi się w nauczanie papieża Polaka odkrywa, że ma ona sens i wyznacza kierunek w życiu.

Papież często mówił o wymaganiach, które wyznaczają drogę. Jeśli młodzi ludzie obecnie gdzieś się gubią, to właśnie z tego powodu, że być może przez ostatnie lata za mało od nich wymagaliśmy i nadal za mało wymagamy. Jan Paweł II bardzo umiał te wymagania stawiać. Teraz kiedy wracamy do jego nauki, wiemy, że ta nauka jest naprawdę radykalna, jednoznaczna, a właśnie tej jednoznaczności w zasadach, poglądach, w rolach, w tożsamości bardzo potrzebujemy – podkreśliła Aneta Liberacka.

Reklama

Jak powiedziała, w nauczaniu Jana Pawła II tak naprawdę każde zdanie niesie ze sobą pewną wartość, wskazuje na poszukiwanie sensu. Sens życia właśnie jest wśród młodych ludzi bardzo poszukiwanym, deficytowym „towarem” – zaznaczyła.

„Zgubiliśmy dumę z tego co się wydarzyło, kiedy Polak został papieżem, co to znaczyło dla nas Polaków ale i całego świata”

W rozmowie poruszono także kwestie, dlaczego tak szybko społeczeństwo zapomina naukę wielkiego Papieża. Ludzie w tej chwili nie mają świadomości jaki to był wymiar człowieka, autorytetu, nie tylko dla Polski, ale całego świata. Zgubiliśmy dumę z tego co się wydarzyło, kiedy Polak został papieżem. Tamte pokolenia miały świadomość, że był to powiew wolności. Papież był dla nas synonimem lepszego świata. Przyjeżdżał z całą swoją nauką i mówił, że ten lepszy świat istnieje. Polacy wtedy tego potrzebowali – podkreśliła. Dziś ta nauka przemawiać może jeszcze bardziej, bo całkiem pogubiliśmy się w tym, czym jest prawdziwa wolność i dążenie do niej.

Obecnie młodzież nie identyfikuje w ten sposób nauczania Jana Pawła II, bo zwyczajnie żyje w innym świecie. Młode pokolenie musi samo sięgać po to nauczanie – mówi, dodając, że to starsi powinni młodym pomóc w odkrywaniu Jana Pawła II.

Reklama

Katecheci, nauczyciele nie powinni bać się sięgać po naukę Jana Pawła II tylko dlatego, że jest ona trudna, jednoznaczna, można powiedzieć radykalna. Właśnie dlatego powinna być dla nich wsparciem w nauczaniu/wychowaniu. To właśnie tego młodzież dzisiaj potrzebuje. Jan Paweł II bardzo często mówił, że nie można relatywizować chociażby przykazań Bożych, nie można niczego zmiękczać. Takie przymilanie się na siłę, do młodych ludzi nie trafia. Trafia natomiast do nich prawda i jednoznaczność. Popełniamy ten błąd, że próbujemy coś ufajnić, umilić, zmiękczyć. Młodym ludziom trzeba stawiać jasne wymagania i jasną wyznaczać drogę – mówiła Aneta Liberacka w Radiu Warszawa.

W ten sposób nauczanie Jana Pawła II propagujemy poprzez cykl „Rozmowy z Janem Pawłem II”. Link do całego cyklu można znaleźć >>>TUTAJ>>>.

Całej rozmowy w audycji „Poranek z Radiem Warszawa. Budzimy stolicę i okolicę” można wysłuchać >>>TUTAJ>>>.

Reklama

pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę