Nasze projekty

Apokalipsa

Wbrew powszechnemu mniemaniu słowo „apokalipsa” nie oznacza wcale zagłady, końca świata ani wydarzeń, które niosą chaos i zniszczenie

Reklama

Greckie słowo „apoklypsis” to po prostu objawienie, odsłonięcie tego co zakryte, zdjęcie zasłony. Dlatego na przykład ujawnienie taśm kompromitujących jakiegoś polityka, moglibyśmy nazwać jego apokalipsą, co zgrabnie łączyłoby oba znaczenia.

Jak wiadomo ostatnią księgą Nowego Testamentu jest Apokalipsa św. Jana, czyli inaczej mówiąc Objawienie św. Jana. W tym wypadku tytuł wskazuje również na przynależność tej księgi do gatunku literackiego zwanego apokaliptyką. W tamtym czasie krążyło wiele różnych apokalips, zarówno chrześcijańskich jak i żydowskich, które cieszyły się wielką popularnością. Utwory te, pisane ku pokrzepieniu serc, ukazywały ostateczną interwencja Boga, Jego sąd, unicestwienie zła, ukaranie złoczyńców i wreszcie nastanie nowego świata, czyli królestwa Bożego. Inne opisywały pozaziemską podróż jakiegoś wizjonera, który został wzięty do świata niebiańskiego i poznał jego tajemnice.

Reklama
Reklama

W Apokalipsach jednego i drugiego rodzaju roiło się od symboli, potworów, tajemniczych liczb i niejasnych aluzji.

Reklama
Reklama

Poznaj więcej apokaliptycznych symboli:

banner-apokalipsa

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę