Nasze projekty
fot. Gazeta Krakowska/Twitter.com

Jak będzie wyglądał świat w roku 2022? Czy prognozy sprzed stu lat się sprawdziły?

Na łamach Ilustrowanego Kuryera Codziennego" w wydaniu sprzed prawie stu lat podjęto temat przyszłości. Ówcześni dziennikarze zadali pytanie: "Jak będzie wyglądał świat w 2022?". Prognozy były oparte o badania przeprowadzone przez amerykańską gazetę. Okazuje się, że część z ich przepowiedni...sprawdziło się!

Reklama

Jak będzie wyglądał świat za 100 lat? Takie pytanie zadał jeden z dzienników amerykańskich kilku osobistościom, pracującym w różnych dziedzinach ludzkiej działalności. Ci zaś podzielili się kilkoma bardzo ciekawymi wizjami.

Ekran jako źródło wiedzy

Pan Griffith – „król kinematografu”, za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacya odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki” – napisał Ilustrowany Kuryer Codzienny.

Czyż to, co przeczytaliśmy w gazecie sprzed stu laty nie odzwierciedla dokładnie tego, co obserwujemy dziś? Dzieci uczą się zdalnie siedząc przed ekranem komputera, a większość książek znajdziemy w formie e-booków, które stają się coraz bardziej powszechne. Wizja „króla kinematografu” wydaje się być więc proroczą.

Reklama

Czas pracy – 2 godziny

Nie będzie ani nafty, ani węgla. Wynaleziony będzie sposób zużytkowania energii radioaktywnej promieni słonecznych. Lotnictwo będzie zreformowane, gdyż samoloty nie będą już dźwigać aparatów, dających im siłę popędową, a zasadą ruchu będzie przyciąganie. Dzięki postępom, dokonanym przez techników, dzień pracy, który przed stu laty wynosił szesnaście godzin na dobę, a który dzisiaj wynosi osiem godzin, będzie za sto lat wynosił tylko dwie godziny – napisał Walter N. Polakow.

Choć zapewne bardzo byśmy chcieli, wizja Polakowa się nie sprawdziła. Pracować dwie godziny dziennie to byłoby coś!

Era powszechnego braterstwa

Jeżeli od dziś do roku 2022 wojna światowa nie będzie miała dalszego ciągu, to świat przeżywać będzie erę powszechnego braterstwa, które nie zazna ani nędzy, ani konfliktów zbrojnych, ani głodu, ani zniszczenia – pisał Winifred G. Hendenberg, sekretarz Towarzystwa weteranów wielkiej wojny.

Reklama

Wojna światowa na szczęście nie ma dziś swojego dalszego ciągu. Ale czy świat przeżywa obecnie erę powdzechnego braterstwa, nie zna nędzy, zniszczenia, głodu, ani konfliktów zbrojnych? Zapewne chcielibyśmy, aby tak było, jednak to, co obserwujemy raczej nie przypomina powszechnego braterstwa. A może jesteśmy podzieleni bardziej niż kiedykolwiek?

Alkohol zniknie z powierzchni ziemi

W roku 2022 alkohol zupełnie zniknie z powierzchni ziemi. Tylko kilku rzadkich degeneratów spożywać będzie pokryjomu to, co świat uważać będzie wówczas za truciznę – prorokował W. H. Anderson, dyrektor Ligi antialkoholicznej.

Sądząc po polskich danych statystycznych, nie można się zgodzić z Andersonem. 56 % polskiego społeczeństwa według danych CBOSu okazjonalnie sięga po alkohol. Niestety nie ma to nic wspólnego ze zniknięciem alkoholu ze sklepowych półek i raczej zupełnie się na to nie zanosi.

Reklama

Szczęście w małżeństwie

Kontrola generacyi ludzkiej będzie stanowiła część edukacyj kobiet. Wynikiem tego będzie większy rozwój intelektualny kobiety i większe szczęście małżeńskie, gdyż „miesiąc miodowy” trwać będzie kilka lat i przed urodzeniem pierwszego dziecka, małżonkowie będą mieli czas na poznanie się i zorganizowanie – pisze Miss Margaret Sanger, promotorka ruchu „kontrolowanego przetwarzania się”

To by się zgadzało – kobiety w małżeństwie zapewne mają o wiele więcej do powiedzenia, niż sto lat temu. Natomiast czy faktycznie tak jest, że miesiąc miodowy w małżeństwie trwa kilka lat? Być może, natomiast jedno jest pewne – obecnie spotykamy się z kryzysem małżeństwa i coraz mniej par decyduje się na ten krok. Mimo, że jest to najlepsza inwestycja w siebie!

Równość kobiet i mężczyzn

Kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża – oświadczyła Maly Garrett Hay, prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku.

Z pewnością temat równości kobiet i mężczyzn jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych. Jedni podkreślają, że równość jest czymś, co już nastąpiło, a inni wciąż widzą kwestie do poprawy. Niezależnie od tego, w którą stronę zmierza dane rozumowanie, jedno jest pewne: w tej kwestii kobietom jest lepiej niż 100 lat temu.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę