Nasze projekty

Papież: Miłość nigdy nie tłumi, miłość robi miejsce dla drugiego

"Jak bardzo potrzebujemy milczenia, aby słuchać. Maryja jest Matką milczenia, Matką adoracji, ponieważ stawia Jezusa w centrum i daje o nim świadectwo" - powiedział Papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w pierwszy dzień 2024 roku.

fot. Vatican News / YouTube

Wielkość Maryi to jej milczenie

Spotkanie na Placu Świętego Piotra Papież zaczął od życzeń „szczęśliwego i błogosławionego nowego roku” i zachęcił, by w tym dniu, w którym czcimy Maryję, przedstawić jej „czas, który został nam dany”. 1 stycznia w Kościele obchodzona jest bowiem Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

Nawiązując do dzisiejszej ewangelii, Franciszek zwrócił uwagę, że „wielkość Maryi nie polega na wielkich czynach”. Ona milczy. Milczenie matki jest piękną cechą. Nie chodzi o brak słów, ale o wdzięczne uwielbienie dla cudów, które czyni Bóg. Rozważanie spraw w sercu tworzy przestrzeń, by w centrum postawić Jezusa – wskazał.

Powiedział też, że Maryja jest „matką milczenia”, „Matką adoracji” „nie tylko dlatego, że nosiła Jezusa pod sercem, ale dlatego, że zwraca uwagę na Niego, robi dla Niego miejsce, stawia w centrum Jezusa i daje o Nim świadectwo jako Zbawicielu„.

Reklama

Milcząca miłość

Papież wspomniał, że pewien zakonnik nazwał Maryję katedrą milczenia. Także nasze mamy z ich ukrytą troską są wspaniałymi katedrami milczenia. Rodzą nas i często niezauważalnie podążają za nami, w milczeniu – zauważył Papież i zachęcił, by w ten pierwszy dzień roku pamiętać o naszych ziemskich mamach i o ich milczącej miłości.

Jak bardzo dziś potrzebujemy milczenia, aby słuchać – powiedział Franciszek. Miłość nigdy nie tłumi. Miłość robi miejsce dla drugiego i pozwala wzrastać – dodał.

Drogi pokoju i pojednania

Miłość wymaga szacunku i życzliwości. Ten sposób przełamuje bariery i pomaga budować relacje braterskie. Módlmy się dziś do Matki Boga i naszej Matki, abyśmy w nowym roku wzrastali w miłości łagodnej i cichej, abyśmy odkrywali drogi pokoju i pojednania – zakończył Papież.

Reklama

Po modlitwie Anioł Pański Papież zaapelował o modlitwę w intencji Nikaragui, gdzie do więzień wtrącani są biskupi i księża oraz w intencji doświadczonej wojną Ukrainy. Franciszek poprosił też, abyśmy nie zapominali o modlitwie o pokój i abyśmy sami byli tymi, którzy niosą pokój.

os/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę