Nasze projekty
fot. Pixabay

Czy postanowienia noworoczne mają sens?

Chcesz coś zmienić w swoim życiu wraz z nadejściem nowego roku? Sprawdź, co i jak postanawiać, by nie zawieść samego siebie.

Reklama

Podejmowanie postanowień jest zarówno wyrazem jak i środkiem do dobrego samopoczucia. Każdy zdrowy człowiek ma w sobie potrzebę rozwoju. Postanowienia nie dotyczą – a przynajmniej nie powinny dotyczyć – uwstecznienia się, degeneracji. Podejmując je możemy zwiększyć poczucie kontroli nad swoim życiem, czujemy się lepiej sami ze sobą.

Czytaj także >>> Akt zawierzenia i dziękczynienia

Nie zawsze się uda

Niepowodzenia oczywiście są wpisane w naszą naturę, jesteśmy tylko ludźmi. Jednak i to może być szansą na rozwój – z każdego potknięcia trzeba wyciągać wnioski i próbować jeszcze raz. Nierzadko w realizacji postanowień mogą nam pomóc sojusznicy, przyjaciele, rodzina czy nawet specjaliści – szczególnie w przypadku, gdy chcemy dość radykalnie zmienić styl życia.

Reklama

Małe kroki

Warto uważać, żeby nie wziąć na siebie za dużo – postanowienia mogą nas przerosnąć, a niemożliwość ich realizacji zniechęci nas i zasmuci. Każde z nich warto dobrze przemyśleć, zaplanować konkretne kroki i co jakiś czas sprawdzać swoje postępy. Nawet małe sukcesy będą nas motywować do wytrwałości w postanowieniu.

Czytaj także >>> Planer Dobroci już jest! Z nim zaplanujesz naprawdę dobry nowy rok

Sam wyznaczaj sobie cele

Rodzice mogą zasugerować postanowienia swoim dzieciom, jednak można się spodziewać, że nie spotka się to z entuzjastycznym przez nich przyjęciem. I nie dotyczy to tylko dbających o swoją autonomię nastolatków – zarówno młodzi jak i dorośli ludzie mają opór przed nakazami innych osób. Zupełnie inaczej jest, gdy postanowienie podejmujemy sami. Wtedy następuje niejako proces samowychowania, sami możemy pilnować siebie.

Reklama

Takie samowychowanie to też kształtowanie charakteru, ćwiczenie silnej woli. Jeśli nam się uda, mamy poczucie, że dajemy sobie radę. Oczywiście nie zawsze można taką silną wolę przenieść na wszystkie sfery życia, bo to również wymaga pracy, jednak świadomość, że potrafię zrobić coś przez dwa tygodnie, zachęca, by w postanowieniu wytrwać lub by w razie niepowodzenia – spróbować jeszcze raz.

Mądre postanowienia

W podejmowaniu postanowień warto posłużyć się metodologią SMART, która służy skutecznemu określaniu celów. Jedno z objaśnień tego akronimu mówi że cel, który chcesz osiągnąć, powinien być:

  • konkretny, specyficzny (specific) – czyli jednoznaczny, zrozumiały,
  • możliwy do zmierzenia (measurable) – by można było liczbowo określić skuteczność działania (do dyspozycji jest bardzo dużo jednostek miar),
  • atrakcyjny (attracitve) – taki, który chętnie będziemy realizować, ponieważ niesie ze sobą realną korzyść,
  • realistyczny (realistic) – możliwy do osiągnięcia, nie nazbyt ambitny,
  • określony w czasie (time defended) – aby można było go konkretnie osadzić w jakichś ramach czasowych.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę