Ks. Adamiak o Noblu dla Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk prezentuje w swoich powieściach najwyższy poziom kunsztu języka polskiego, a dzięki "Księgom Jakubowym" historia Polski może zyskać na świecie wielką promocję - mówi ks. dr hab. Stanisław Adamiak, znany Czytelnikom Stacji7 z podcastów o "Teologii Tolkiena".
Polub nas na Facebooku!
Niezwykle mnie cieszy, że polska kultura została tak wyróżniona. Jeśli z powodu tego Nobla ludzie za granicą zaczną czytać “Księgi Jakubowe” to będzie to gigantyczna promocja historii Polski – mówi ks. Stanisław Adamiak.
Przyznaje, że czytał tę powieść przede wszystkim jako historyk i jako historyk się nią zachwycił. – To bez wątpienia monumentalne, wielowątkowe dzieło dotyczące mało znanego także Polakom okresu historii naszego kraju czyli schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów – zauważa ks. Adamiak. Jako historyk zauważył zwłaszcza niezwykłą wierność faktom i przybliżenie czytelnikom rzeczy nieznanych z lekcji historii w szkole. – Ta powieść znakomicie pokazuje wielokulturowość Rzeczypospolitej w XVIII w., mieszanie się różnych religii, różnych światów na jej ziemiach – mówi ks. Adamiak.
Jego zdaniem obcokrajowcy czytając tę powieść mogą mieć wrażenie, że Tokarczuk to wszystko zmyśliła, tymczasem to działo się naprawdę.
Zwraca uwagę, że o ludziach wierzących -– katolikach (w tym duchownych), muzułmanach i żydach – Tokarczuk wypowiada się w powieści często wręcz ciepło i zasadniczo z dużym szacunkiem. – To najwyższy poziom kunsztu języka polskiego – podsumowuje ks. Adamiak.
“Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” ukazała się w październiku 2014 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jej głównym bohaterem jest Żyd Jakub Lejbowicz Frank, który ogłosił się Mesjaszem i doprowadził do powstania w łonie judaizmu heretyckiej sekty frankistów, której część członków przeszła potem na katolicyzm. Akcja powieści toczy się w XVIII w. przede wszystkim na Podolu (dzisiejsza południowo-zachodnia Ukraina).
Właśnie tę powieść wyróżnił szczególnie Komitet Noblowski w uzasadnieniu ogłoszonego dzisiaj werdyktu, przyznającego polskiej pisarce najwyższe literackie wyróżnienie na świecie.
🔹 POSŁUCHAJ PODCASTU TEOLOGIA TOLKIENA
ad/Stacja7