"Nie wiem czy potrafiłbym wskazać taki sobór czy synod, który zamknął jakiś temat i nikt nie miał później wątpliwości" - mówi ks. dr hab. Stanisław Adamiak, historyk Kościoła i rektor seminarium w Toruniu, w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".
W rozmowie z tygodnikiem ks. Adamiak wyjaśnia, dlaczego Kościół zwołuje synody i sobory, mimo że ich rozstrzygnięcia nie zawsze są akceptowane i powodują podziały.
Zajmowanie się historią Kościoła uczy, że przez ponad 2 tysiące lat wiele spraw ulegało zmianom, nawet takich, które dziś wydają się nam nienaruszalne. Mówiąc o synodalności, dotykamy m.in. kwestii władzy. A to wyglądało bardzo różnie na przestrzeni wieków – mówi ks. Adamiak.
„Synody i sobory nie były cudownym lekarstwem na wszystko”
Jak podkreślił, przez pierwsze tysiąclecie synody zwoływano bardzo często, co „miało ogromne znaczenie dla budowania jedności między Kościołami lokalnymi i dla ustalenia kwestii dyscyplinarnych”.
Ks. Adamiak zauważył, że historia Kościoła, że synod lub sobór nie zawsze kończą dyskusję na dany temat, a wręcz przeciwnie – często ją otwiera. Po każdym niemal soborze i po wielu synodach byli tacy, którzy nie przyjęli ich rozstrzygnięć – dodaje.
Nie wiem czy potrafiłbym wskazać taki sobór czy synod, który zamknął jakiś temat i nikt nie miał później wątpliwości. Synody i sobory z pewnością nie były cudownym lekarstwem na wszystko – podkreślił.
Przeczytaj również
Po co Kościół zwołuje sobory i synody?
Zapytany o to, po co Kościół zwołuje synody i soboty skoro doprowadzają do podziałów, odpowiedział, że „są potrzebne, by Kościół mógł interpretować prawdy wiary w obliczu nowych wyzwań, w nowej sytuacji kulturowej, politycznej”.
Pojawiają się problemy natury doktrynalnej czy dyscyplinarnej, nad którymi wcześniej się nie zastanawiano. Coś z nimi trzeba zrobić – podkreśla ks. Adamiak.
Całą rozmowę z ks. Stanisławem Adamiakiem można przeczytać w nowym numerze „Gościa Niedzielnego”.
Autor książki „Tologia Tolkiena”
Ks. dr hab. Stanisław Adamiak jest historykiem Kościoła oraz rektorem seminarium duchownego w Toruniu. Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa oraz w teologii Tolkiena.
Ks. Adamiak jest autorem książki „Teologia Tolkiena”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Stacja7. Publikacja powstała na podstawie dwóch sezonów podcastu o takim samym tytule publikowanych na portalu Stacja7.pl.
kh, Gość Niedzielny/Stacja7