Nasze projekty

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana! Znamy laureatów

Białoruski działacz społeczny Aleś Białacki, rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał oraz ukraińska organizacja praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich - to tegoroczni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Fot. Wikipedia

W piątek tuż po godzinie 11.00 Norweski Komitet Noblowski ogłosił tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Zostali nimi: białoruski działacz społeczny Aleś Białacki, rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał oraz ukraińska organizacja praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich.

„Laureaci reprezentują społeczeństwo obywatelskie w swoich ojczyznach. Od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochrony podstawowych praw obywateli” – napisano w uzasadnieniu.

„Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, naruszenia praw człowieka i nadużycia władzy. Razem pokazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji” – dodano.

Reklama

Aleś Białacki to obrońca praw człowieka Szef Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna. Od 14 lipca 2021 r. przebywa w areszcie. Został zatrzymany w związku z powyborczymi protestami na Białorusi.

Drugim laureatem jest rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał. Rosyjski Sąd Najwyższy zakazał jej działalności w grudniu 2021 roku.

Reklama

Trzecim wyróżnieniem została uhonorowana ukraińska organizacja zajmująca się prawami człowieka i wspieraniem demokracji – Centrum Wolności Obywatelskich.

Pokojowa Nagroda Nobla wzbudzała szczególne zainteresowanie z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. W gronie potencjalnych laureatów wymieniano niezależną gazetę z Kijowa, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i agencję ONZ ds. uchodźców. Pojawiały się także głosy, że tytuł ten otrzyma Polska.

Jak podawał Rafał Collins, przedsiębiorca i fundator Fundacji Braci Collins, w piątek 30 września „o godzinie 14:23 Polska została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla”. W realizacji miał pomóc anonimowy poseł, który – według informacji przekazanych przez Collinsa – nie zgodził się na podanie swojego nazwiska do wiadomości publicznej.

Reklama

„Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla dla Polaków – jako narodu – byłoby wydarzeniem bez precedensu, ale również pomoc jaką Polacy ofiarowali jest bez precedensu. Zaangażowanie jakie okazało polskie społeczeństwo, niezależnie od tego czy zamieszkuje stolicę, małe miasto czy wieś, zasługuje na najwyższe uznanie” – czytamy w tekście nominacji zamieszczonym przez Collinsa.

zś, pa, dorzeczy.pl, onet.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę