Nasze projekty

Pokojowy Nobel 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został w tym roku Światowy Program Żywnościowy - World Food Programme. To największa organizacja humanitarna na świecie. Jego głównym celem jest dążenie do przeciwdziałania głodowi przede wszystkim w krajach rozwijających się.

fot. Julien Harneis / Flickr

Do tegorocznego pokojowego Nobla wytypowano 317 nominacji, wśród nich 210 osób oraz 107 organizacji. Osoby zgłaszające kandydatów, wśród których byli członkowie parlamentów narodowych, ujawnili wcześniej, że do Nagrody Nobla zaproponowali m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa oraz szwedzką aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg.

9 października Norweski Komitet Noblowski poinformował, że Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2020 został Światowy Program Żywnościowy.

W uzasadnieniu czytamy, że nagroda została przyznana organizacji za „wysiłki nakierowane na walkę z głodem, poprawę warunków na rzecz pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania wykorzystywaniu głodu jako broni wojennej i konfliktowej”.

Reklama

W 2018 roku laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został Denis Mukwega, lekarz z Demokratycznej Republiki Konga, ginekolog-położnik i protestancki pastor, a w ubiegłym – premier Etiopii Abiy Ahmed Ali.


ZOBACZ: Franciszek spotkał się z Denisem Mukwegą – laureatem pokojowego Nobla


Światowy Program Żywnościowy jest jedną z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych. Działa od 1963 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Zgromadzenia Ogólnego ONZ. WFP jest finansowany z datków darczyńców, wśród których są rządy poszczególnych państw, firmy, ale i osoby prywatne.

Reklama

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest, jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla, przez Norweski Komitet Noblowski. Także jako jedyna wręczana jest w Norwegii, podczas gdy nagrody z pozostałych dziedzin przyznawane są w Sztokholmie.

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego zostanie wręczona 10 grudnia na uroczystej gali w Oslo.

os/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę