Nasze projekty
Fot. plusonevector / Freepik

Jak słuchasz Słowa Bożego? Sprawdź, jakim typem jesteś

Przypowieść o siewcy uświadamia nam, że banalna czynność słuchania Słowa, to w istocie jedna z najważniejszych aktywności, która otwiera przed nami bramy królestwa. Bóg nieustannie i bardzo hojnie udziela nam swojego Słowa. Jezus przedstawia cztery typy ludzkie i cztery odpowiedzi, z jakimi spotyka się Słowo.

Reklama

1. Człowiek droga

Słowem hodos zazwyczaj opisuje się polną, nieuczęszczaną drogę. Może ona symbolizować ludzkie serce, w którym nie ma miejsca na modlitwę i Boga. Nie widać tam jego śladów. Wiemy, że Pan lubił się przechadzać w ogrodzie Eden (Rdz 3,8). Człowiek z przypowieści to nie rajski ogród, ale pustynia. Nie ma tam miejsca dla Boga. Jest zapewne miejsce na inne aktywności. Według Jezusa w życiu pełnym działania, w którym nie ma chwili na rozważanie Słowa, łatwo pada ono łupem Złego.

CZYTAJ: Wybierz najlepszy sposób na modlitwę Słowem Bożym! 7 metod

2. Człowiek skała

Przyjmuje słowo z radością, ale nie ma w sobie korzenia, jest niestały i wobec pojawiających się problemów porzuca Słowo. Człowiek skała sam kieruje swoim życiem. Dobrze jest być skałą, twardym człowiekiem, ale nie wobec Boga. Dobrym przykładem jest Piotr, którego imię ma w sobie skałę, skalisty teren, Petros – petrode.
Ten uczeń był tak twardy, że chciał kierować krokami samego Jezusa i bronić go w chwili śmierci (Mt 16, 22; J 18, 10). Ostatecznie przez własną zdradę przekonał się, jak sam jest kruchy. Żeby Słowo wydało plon, skała musi pęknąć (Łk 22, 26).

Reklama

3. Człowiek pełen cierni

Ciernie (gr. akantha) to w Biblii obraz bezbożnych (2 SM 23, 6) i nieprzyjaciół (Ps 118, 12). Ziemia pełna cierni to obraz życia tych, którzy buntują się przeciw Bogu (Oz 9, 6; 10, 8). Z cierni zgotowano koronę Jezusowi (Mt 27, 29). Także my, jego uczniowie,
możemy być pełni cierni, które są symbolem, jałowego, bezbożnego, pełnego cierpień i przeciwności życia. Jezus przedstawia „ciernistego człowieka” jako pełnego trosk i ziemskich pragnień. Rosną one szybciej od Słowa, które z mozołem wschodzi i przebija się do ludzkiego serca. Człowiek podlewa ciernie i osty problemów i trosk nieustannym myśleniem, wyobraźnią i lękiem. Gdyby tę samą energię i czas poświęcić Słowu, miałoby szansę przeżyć.

ZOBACZ: Czy Bible Journaling to dobra praktyka rozważania Słowa Bożego? Odpowiada ks. Marcin Kowalski

4. Człowiek urodzajna ziemia

Żyzna ziemia to według Jezusa ten, kto słucha i rozumie Słowo. To ten, kto znajduje czas dla Słowa, poznaje je sercem i intelektem, zawiązuje z nim relację. Wydaje plon w zależności od swoich możliwości. Żyzna ziemia po grecku oznacza dosłownie piękną ziemię (kale). Takim słowem jest określany Jezus: piękny, dobry pasterz (J 10, 14). Żyzna ziemia to obraz człowieka, który jak Jezus nie szczędzi czasu na słuchanie Słowa i jest mu posłuszny.

Reklama

Fragment analizy książki „Jutro Niedziela” na rok liturgiczny A

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę