Nasze projekty

Postacie zostaną wykonane z agawy. Skąd przyjedzie szopka, którą zobaczymy w Watykanie?

Szopka bożonarodzeniowa, którą zobaczymy w tym roku na placu św. Piotra będzie pochodziła z Peru, a przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica.

fot. Sean Ang/Unsplash

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów, którzy specjalizują się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

W szopce nie zabraknie również zwierząt typowych dla regionu Huancavelica, takich jak: lama, kondor, alpaka, wigonia, owce, wiskacze, flamingi, gęsi andyjskie, oraz namiastki przyrody i architektury tych miejsc.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego wybrał szopkę z Peru w roku 200-lecia niepodległości tego kraju. Szopkę będzie można zobaczyć od 15 grudnia przez 45 dni.

Reklama

Chopcca to mieszkańcy wysokich Andów (między 3680 a 4500 m n.p.m.), mówiący w języku keczua. Żyją w 16 osiedlach w regionie Huancavelica. Charakteryzuje ich zespół tradycji kulturowych i silne poczucie przynależności do swej wspólnoty. Zajmują się pracą w polu i hodowlą, rękodziełem tekstylnym i ubraniowym. Lubią muzykę i przekaz ustny. W 2014 r. wspólnota Chopcca została ogłoszona Dziedzictwem Kulturowym Peru.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę