Nasze projekty

Watykan tłumaczy słowa Franciszka ws. Ukrainy. „Wzywa do odwagi negocjacji”

"Papież przyjmuje obraz białej flagi zaproponowany przez rozmówcę, aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych, rozejm osiągnięty z odwagą negocjacji" - podkreślił dyrektor watykańskiego biura prasowego, Matteo Bruni.

fot. Calixto N. Llanes/Juventud Rebelde (CUBA)/Flickr

W wywiadzie dla RSI, papież został zapytany o swoje stanowisko w sprawie debaty toczącej się pomiędzy tymi, którzy uważają, że Ukraina powinna się poddać, a tymi, którzy uważają, że legitymizowałoby to działania rosyjskiego agresora. W rozmowie prowadzący użył sformułowania „biała flaga”.

Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować – powiedział Franciszek, dodając, że „dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych”.

Słowo „negocjować” jest odważne. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę wywieszenia białej flagi. Wstydzisz się, ale iloma zabitymi to się skończy? – dodał. Zdaniem papieża należy rozpocząć negocjacje i „szukać kraju, który będzie mediatorem”.

Reklama

Watykan komentuje

Do tej wypowiedzi odniósł się szef watykańskiego biura prasowego. Papież przyjmuje obraz białej flagi zaproponowany przez rozmówcę, aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych, rozejm osiągnięty z odwagą negocjacji. Jego życzeniem jest dyplomatyczne rozwiązanie dla sprawiedliwego i trwałego pokoju – podkreślił Bruni, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Bruni zaznaczył, że papież zawarł życzenie dla kraju, który zawsze określał jako męczeński, w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 25 lutego, czyli dzień po drugiej rocznicy wybuchu wojny. Franciszek powtórzył swoje głębokie współczucie dla ludności Ukrainy, a wszystko po to, by „stworzyć warunki do dyplomatycznego rozwiązania w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

W innym miejscu wspominanego wywiadu, mówiąc o innej sytuacji konfliktowej, ale odnosząc się do każdej sytuacji wojennej, papież wyraźnie stwierdził: negocjacje nigdy nie są kapitulacją – podkreślił dyrektor watykańskiego biura prasowego.

Reklama

Vatican News, KAI, rp.pl, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę