Nasze projekty

Czy papież odwiedzi Indonezję? „Wciąż dyskutujemy z zainteresowanymi stronami”

Kard. Suharyo i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indonezji, biskup Antonius Subianto z Bandungu potwierdzili plotki, które wyciekły w ostatnich dniach: Ojciec Święty planuje wizytę w tym kraju w dniach od 3 do 6 września b.r.  – podaje agencja Asianews.

Fot. Yandry Fernández Perdomo/Cathopic

Trasa wrześniowej podróży, która ma obejmować także Timor Wschodni, Papuę Nową Gwineę i Singapur jest obecnie układana. Nie wykluczone jest także odwiedzenie przez Franciszka Wietnamu. W przypadku Indonezji będzie to trzecia wizyta papieża po Pawle VI w 1970 roku i Janie Pawle II w 1989 roku.

Ogłoszenie to jest następstwem wiadomości nieoficjalnych, które krążyły w kraju już od tygodni. Wizyta papieża Franciszka została publicznie zaplanowana na 2020 r., ale z powodu pandemii Covid-19 podróż ta została odwołana, a teraz została przełożona – powiedział kard. Suharyo. Jak wyjaśnił bp Subianto, daty podróży zostały uzgodnione w ostatnich dniach między Stolicą Apostolską a rządem Indonezji. Wciąż dyskutujemy z zainteresowanymi stronami, aby określić program – wyjaśnił przewodniczący Konferencji Episkopatu, „a jednocześnie tworzymy wewnętrzny komitet organizacyjny” – dodał.

Po ogłoszeniu w styczniu przez rząd Papui Nowej Gwinei, trwają przygotowania do długiej podróży, podczas której – jeśli zdrowie pozwoli – Franciszek zatrzyma się we wrześniu w Azji i Oceanii, odwiedzając także Timor Wschodni i Singapur. Możliwe jest również zaproszenie z Wietnamu, który odwiedza obecnie watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Reklama

Indonezję odwiedziło do tej pory dwóch papieży

Dla Indonezji wizyta zaplanowana na wrzesień będzie trzecią wizytą papieża. Pierwszym papieżem, który odwiedził archipelag, był Paweł VI, który 3 grudnia 1970 r., w ramach swojej ostatniej międzynarodowej podróży apostolskiej, zatrzymał się w Dżakarcie, gdzie został ciepło przyjęty przez ówczesnego prezydenta Suharto. W dniach od 8 do 12 października 1989 r. odwiedził Indonezję Jan Paweł II. W jej trakcie sprawował Mszę św. na stadionie w Dżakarcie, a także był w Medan na Sumatrze Północnej, Yogyakarta na Jawie Środkowej i Flores na Nusa Tenggara Wschodnim. Podczas tej samej podróży św. Jan Paweł II udał się również do Dili, w ówczesnej indonezyjskiej prowincji Timor Wschodni.

Indonezja utrzymuje dobre stosunki z Watykanem od czasu uzyskania niepodległości. Już w 1947 roku Stolica Apostolska otworzyła swoją misję dyplomatyczną w Dżakarcie – przypomniał kard. Suharyo. W latach 50. i 60. pierwszy prezydent Sukarno odbył trzy oficjalne wizyty w Watykanie, spotykając się z Piusem XII w 1956 roku, Janem XXIII w 1959 roku i Pawłem VI w 1964 roku. Z drugiej strony, obecny prezydent Joko Widodo nigdy nie był w Watykanie: wrześniowa podróż (która odbędzie się przed oficjalną inauguracją nowego prezydenta) będzie zatem jego pierwszą okazją do osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę