Nasze projekty
Flaga Polski na Kolumnie Zwycięstwa, fot. Wikimedia

2 maja 1945. Polska flaga na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie

2 maja 1945 roku z ruin Berlina wyłonił się uderzający obraz: polska flaga dumnie powiewająca na szczycie Kolumny Zwycięstwa. To wydarzenie było nie tylko osiągnięciem militarnym, ale głęboko symbolicznym gestem, odzwierciedlającym niezłomny duch Polski i historyczne dążenie do suwerenności podczas II wojny światowej.

Reklama

Pojawienie się polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie miało głębokie znaczenie dla Polaków i stało się ikonicznym momentem w szerszej narracji końca wojny.

Kontekst historyczny

Kolumna Zwycięstwa, czyli Siegessäule, została zbudowana, aby upamiętnić pruskie zwycięstwa w XIX wieku i stała się symbolem niemieckiej potęgi militarniej. Pod koniec II wojny światowej Berlin stał się miejscem intensywnych walk, z Armią Czerwoną nacierającą od wschodu i siłami alianckimi od zachodu. W tym chaosie różne frakcje starały się odcisnąć swój ślad na mieście, aby pokazać swoje zwycięstwo i udział w wyzwoleniu (lub podboju) Berlina.

Polska, która cierpiała pod okupacją nazistowską, była reprezentowana przez Polskie Siły Zbrojne na Wschodzie, które walczyły u boku Armii Czerwonej pod dowództwem sowieckim. Polski wkład w końcowe bitwy wojny był znaczący, ale często przyćmiony przez szerszą narrację sowiecką.

Reklama

Czytaj także >>> O chłopcu z biało-czerwoną flagą, który dostał imię po Prymasie

Wywieszenie biało-czerwonej flagi

Akt umieszczenia polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa został przeprowadzony przez polskich żołnierzy, którzy widzieli w tym możliwość podkreślenia roli i ofiar Polski w pokonaniu Niemiec nazistowskich. Gest ten miał głęboko symboliczny charakter, reprezentując odzyskanie godności i niezależności po latach ucisku i cierpienia. Dla tych żołnierzy był to również moment osobistego triumfu nad oprawcami, którzy zrównali z ziemią ich stolicę i całą ojczyznę.

Zadania wywieszenia flagi z nocy z 1 na 2 maja 1945 r. podjęło się pięciu, polskich żołnierzy. Wspięli się po schodach na szczyt kolumny, która w czasie wojny służyła Niemcom za punkt obserwacyjny. Biało-czerwona flaga została wykonana z prześcieradła i czerwonej wsypy lub z prostokątów wyciętych ze spadochronów. Przywiązano ją do kawałka drewna z pobliskiego, niemieckiego parku na kablach. „Chłopcy, przypadło nam w udziale zawiesić flagę narodu polskiego pod Berlinem” – powiedział na szczycie kolumny ppor. Troicki, który dowodził tą akcją.

Reklama

Czytaj także >>> Zasady, o których musisz pamiętać, zawieszając flagę Polski

2 maja – Święto biało-czerwonej Flagi

Wywieszenie flagi 2 maja było wyrazem udziału narodu polskiego w wojnie, ale także manifestacją trwałej walki o niezależność i szacunek na europejskiej scenie. Dzień, gdy polska flaga zawisła na Kolumnie Zwycięstwa był jedną z inspiracji, by ustanowić Święto Flagi Rzeczpospolitej Polski, właśnie tego dnia – 2 maja.

Widok polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa głęboko rezonował wśród Polaków. Było to mocne stwierdzenie obecności Polski w wojnie, która wiele od kraju wzięła. Symbolika została dodatkowo wzmocniona przez lokalizację – sama Kolumna Zwycięstwa była miejscem, które ucieleśniało militarną wartość i triumf.

Reklama

Dla Polaków był to jasny komunikat, że pomimo politycznych zawiłości powojennych porozumień, duch Polski pozostał niepokonany i żywy. Było to również przypomnienie o kosztach wolności – z flagą jako hołdem dla niezliczonych polskich żyć, które zostały stracone podczas wojny.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę