Nasze projekty
Fot. pikrepo

Zasady, o których musisz pamiętać, wywieszając flagę Polski

Wywieszamy ją w oknach, na balkonach, na budynkach, by poczuć jedność, radość i dumę. Zanim jednak przymocujemy biało-czerwoną flagę Polski, powinniśmy wiedzieć, jak zrobić to zgodnie z tzw. protokołem flagowym.

Reklama

Symbole narodowe należy otaczać czcią i szacunkiem. Flagi zwykle pojawiają się na budynkach z okazji uroczystości państwowych. Mniej osób wie, że możemy też użyć symboli narodowych dla uczczenia ważnych wydarzeń w życiu prywatnym.

Jaką flagę wywiesić?

Sprawdź proporcje. Polska flaga ma proporcje 5:8.

Bez napisów i znaków. Na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku.

Reklama

Nie wywieszaj flagi z godłem! Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).

Zadbaj o estetykę. Flaga, która wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana. Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.

O czym warto wiedzieć mocując flagę Polski?

Zachowaj odpowiednią kolejność barw. Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane „do góry nogami” nie symbolizują już państwa polskiego. Trzeba zwracać także uwagę na właściwą kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Reklama

Wybierz odpowiednie miejsce, uwzględniając wysokość. Gdy flaga jest wywieszona, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną. Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.

Zadbaj o solidny montaż. Flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię. Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.

Zadbaj o odpowiedni wygląd drzewca lub masztu. Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.

Reklama

Flaga powinna się znajdować na szczycie masztu. Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).

Reaguj podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas ulewy lub przy bardzo silnym wietrze flagę należy zdjąć lub, jeżeli musi być wywieszona (np. podczas wizyty oficjalnej) należy dbać, aby nie uległa zniszczeniu lub zerwaniu. O ile do tego dojdzie, należy ją bezzwłocznie zdjąć.

Dbaj o godną prezentację flagi. Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą.

Co zrobić ze zniszczoną flagą?

Zniszcz flagę w sposób godny. Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy. Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny. Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła lub flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.

pogotowieflagowe.pl,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę