Nasze projekty

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 1918 r., po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i wygłoszeniu przez niego przemówienia, wybuchło zwycięskie powstanie wielkopolskie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Ignacy Paderewski w Poznaniu | Fot. wikimedia commons, CC0

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego został ustanowiony uchwałą podpisaną 23 listopada 2021 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienie święta państwowego, który trafił wcześniej do prezydenta, był metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.

Zwycięskie powstanie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego.

26 grudnia 1918 r. Paderewski wygłosił w Poznaniu przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz, 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nowym świętem państwowym

Największy łup wojenny w historii Polski

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918, kończącego I wojnę światową.

Szacuje się, że w bitwie o Ławicę (1919) zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża (sprzęt lotniczy o wartości 160-200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów).

Reklama

KAI, leszno.naszemiasto.pl, tvp.info, pa, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja