Nasze projekty
fot, Alina Zienowicz/Wikimedia

Gąsienica niemieckiego czołgu na murze katedry św. Jana w Warszawie

Starówka była miejscem, gdzie toczyły się jedne z najostrzejszych walk powstańczych. To właśnie tam znajdowała się Archikatedra Warszawska św. Jana, która po Powstaniu została doszczętnie zburzona. Gdy po wojnie została odbudowana, w jej południową ścianę wmurowano pewną wyjątkową pamiątkę tamtych dni...

Reklama

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, a Niemcy zajęli Warszawę, archikatedra została mocno uszkodzona. Niemal całkowicie zniszczono ją w 1944 r., w czasie Powstania Warszawskiego. Najlepiej zachowały się kaplica Baryczków i prezbiterium.

Po zakończeniu wojny, Warszawiacy rozpoczęli stopniową odbudowę miasta. I tak w latach 1948-1956 odbudowywano także archikatedrę św. Jana. W południową ścianę katedry wmurowano pewną wyjątkową pamiątkę Powstania Warszawskiego – fragment gąsienicy niemieckiego czołgu.

Czytaj także >>> Ślady Powstania Warszawskiego, które pozostały do dziś

Reklama

Na tablicy pamiątkowej można zobaczyć napis: „Gąsienica niemieckiego czołgu – miny „Goliat”, który podczas powstania warszawskiego w 1944 r. zburzył część murów Katedry”. Okazuje się, że tekst ten jest błędny, bowiem fragment gąsienicy nie należał do czołgu Goliat, a prawdopodobnie do cięższego czołgu np. Borgward IV. Wybuch tego typu pojazdu przy ul. Kilińskiego doprowadził 13 sierpnia 1944 r. do śmierci kilkuset mieszkańców Warszawy i Powstańców.

Zobaczcie sami:

wikipedia, RMF, kw/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę