Nasze projekty
Reklama
fot. Archiwum Akt Nowych/ Facebook, Twitter

Ślady Powstania Warszawskiego, które pozostały do dziś

Tuż po Powstaniu, po Warszawie pozostały właściwie wspomnienia. Większość budynków legło w gruzach, a miasto po wojnie przez lata było odbudowywane. Mimo upływu czasu, w niektórych miejscach Stolicy można dostrzec ślady pocisków, a nawet krew.

Dziś 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” tysiące młodych żołnierzy, łączniczek i sanitariuszy porzucili swoje rodziny, by walczyć w obronie ojczyzny. Stolica po powstaniu została zburzona w 75-80 procentach. Te budynki, ściany, które pozostały, wciąż mają na sobie ślady tamtych wydarzeń. Zobaczmy kilka z nich.

Śledzenie śladów Powstania umożliwia między innymi projekt „Zraniona Stolica”, który realizowany jest przez Archiwum Akt Nowych. Dzięki tej inicjatywnie odnaleziono 63. miejsca na mapie Warszawy, które doskonale pamiętają Powstanie Warszawskie. Oto wybrane z nich.

Czytaj także >>> Godzina “W”. Godzina wiary

Reklama

Ślady Powstania Warszawskiego:

Archiwum Akt Nowych podkreśla, że poza dużymi i znanymi budynkami, które pamiętają pociski, w Warszawie są również małe miejsce, detaliczne wręcz, na których widać ślady starć.

Wśród wspomnianych detali można zaliczyć między innymi zachowane elementy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Przy ul. Naruszewicza 14A można dostrzec ostrzelane żelazne drzwi. Był to rejon bardzo trudnych walk Batalionu „Karpaty” z pułku AK „Baszta”.

Reklama

Jednym z najbardziej przejmujących miejsc na mapie Warszawy jest Powiśle, Wybrzeże Kościuszkowskie 35, a dokładnie ul. Smulikowskiego 6/8. To właśnie tam działała Powstańcza reduta III Zgrupowania Konrad. W tym miejscu prawdopodobnie można dostrzec ślady krwi Powstańców, które zostały wsiąknięte w marmurową posadzkę.

Czytaj także >>>> „A jeśli nie wrócę przed świtem…”. Poruszający utwór Anity Lipnickiej o Powstaniu Warszawskim

Reklama

Ślady Powstania Warszawskiego można dostrzec także przy Ul. Grottgera 14, gdzie znajduje się kamienica, która na swoich śladach ma widoczne ślady pocisków.

W Warszawie znajduje się także Most Poniatowskiego. Jeśli będziecie przechodzić niedaleko, warto spojrzeć na jeden z filarów, na którym widać pozostałości po pociskach. Co ciekawe, wspomniany Most był niszczony dwukrotnie – zarówno w trakcie I wojny światowej, a ściśle w 1915 r. przez Rosjan oraz podczas Powstania Warszawskiego.

Stacja7, kw/Noizz

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę