Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nowym świętem państwowym

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, która na 27 grudnia ustanawia nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

fot. Pixabay

We wtorek, w Poznaniu prezydent Andrzej Duda najpierw złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, a następnie uroczyście podpisał ustawę, która ustanawia 27 grudnia nowym świętem państwowym. Tego dnia Polacy będą świętować Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

Wcześniej, 1 października sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a 28 października Senat poparł ją jednogłośnie. Ustawa była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, jednak stanowi ona odpowiedź na głosy społeczności z Wielkopolski.

„Akt swoistej, dziejowej sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego”

Prezydent podczas uroczystości przyznał, że parlament przyjął ustawę „w wielkim poczuciu jedności, bez zbędnych dyskusji politycznych”. Jednocześnie zapowiedział, że zostanie ona opublikowana w Dzienniku ustaw najszybciej jak będzie to możliwe tak, aby już w tym roku 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Cieszę się ogromnie, że święto to od tego roku wpisze się na trwałe do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej (…). To jest pewien akt swoistej, dziejowej – może to bardzo wielkie słowo – ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu – podkreślał prezydent.

Reklama
Reklama

Warto również zaznaczyć, że będzie to święto narodowe, ale nie dniem wolnym od pracy.

pa/pap/deon/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę