Nasze projekty

Były rzecznik archidiecezji białostockiej ukarany. Jest komunikat kurii

Jak informuje kuria białostocka, ks. Andrzej Dębski, który wysyłał obsceniczne wiadomości i nagrania do nieznajomej kobiety, został ukarany m.in. czteroletnim zakazem "publicznego podejmowania wszystkich czynności władzy święceń".

fot. Gumisza/Wikipedia CC BY-SA 3.0

„Gazeta Wyborcza” niespełna dwa lata temu opublikowała artykuł o rzeczniku białostockiej kurii ks. Andrzeju Dębskim, który wysyłał obsceniczne wiadomości i nagrania do nieznajomej kobiety. Niedługo po publikacji tekstu, do sprawy odniosła się archidiecezja białostocka, która poinformowała o zawieszeniu duchownego „w wykonywaniu powierzonych mu zadań”. Kapłanowi zakazano wówczas jakichkolwiek posług duszpasterskich oraz noszenia stroju duchownego, jak również podjęcie terapii i pokuty w miejscu wyznaczonym przez metropolitę.

Były rzecznik ukarany

Jak informuje w oświadczeniu kuria białostocka, zakończyło się postępowanie w sprawie byłego rzecznika. „Do przeprowadzenia procesu zostali powołani sędziowie spoza archidiecezji białostockiej. Akta procesowe zostały przesłane do Stolicy Apostolskiej, która wypowiedziała się w sprawie i przesłała odpowiednie instrukcje” – czytamy.

I tak ks. Dębski został ukarany czteroletnim zakazem „publicznego podejmowania wszystkich czynności władzy święceń” oraz czteroletnim zakazem „podejmowania wszystkich czynności władzy rządzenia”.

Reklama

„Oprócz ww. kar, stosownie do wytycznych Dykasterii ds. Duchowieństwa, został także nałożony 2 letni karny środek zaradczy w postaci nadzoru (kan. 1339 §5)” – informuje archidiecezja białostocka”.

„Arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki, jeszcze raz przeprasza wszystkich za zgorszenie wywołane przez tego kapłana” – czytamy.

Pod komunikatem kurii zamieszczono również oświadczenie ks. Dębskiego, w którym napisał: „bardzo żałuję tego, co się wydarzyło”.

Reklama

„W duchu posłuszeństwa przyjmuję nałożoną na mnie karę. Wierzę, że będzie to czas osobistej odnowy i intensywnej pracy nad sobą” – napisał ks. Dębski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jest wyrok ws. księdza z Dąbrowy Górniczej. Sąd skazał go na półtora roku więzienia

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę